Medailová smršť a dva tituly mistrů světa. Čeští paralympijští plavci válcují šampionát v Mexiku

Kristýna Šperková
6. 12. 2017 20:57
Českým handicapovaným plavcům se na mistrovství světa v Mexiko City daří. Favorizovaný paralympijský vítěz z Ria Arnošt Petráček vybojoval zlato ve své oblíbené disciplíně 50 metrů znak, Jan Povýšil zvítězil v závodě na 50 metrů volným způsobem. A Češi získali i další medaile!
Na vodu nyní může Arnošt Petráček zapomenout, i českobudějovický krytý bazén je zavřený. | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Mexico City - Světový šampionát handicapovaných plavců se měl v hlavním městě Mexika konat už v září, kvůli zemětřesení byl ale o dva měsíce posunut. Čeští plavci se tak museli vyrovnávat s nečekaným prodloužením pečlivě naplánované přípravy. Zvládli to skvěle.

Arnošt Petráček na mistrovství světa handicapovaných plavců v Mexiku.
Arnošt Petráček na mistrovství světa handicapovaných plavců v Mexiku. | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Petráček startoval v neděli jako první nasazený a roli favorita splnil v klání na 50 metrů znak do puntíku. Stylem start - cíl dokončil paralympijský vítěz z Ria závod v čase 43,35 vteřiny. Držitel světového rekordu ze stejné disciplíny vylepšil v Mexiku rekord šampionátu.

"Plavalo se mi dobře, jen posledních deset metrů už to šlo těžko, ale ve finále z toho byl nádherný výsledek," radoval se Petráček, pro něhož má vítězství velký význam. "Tento rok byl velmi náročný a jsem šťastný, že se to takhle povedlo završit. Rád bych poděkoval mé rodině, mým trenérům, fanouškům, partnerům, přátelům, kteří mě dlouhodobě podporují a pomáhají mi nejen ve sportovním životě, ale i v tom osobním," uvedl nový mistr světa.

Jan Povýšil skončil v klání na 50 metrů znak čtvrtý, pak však zaplaval neskutečný závod o dva dny později a zvítězil na stejné vzdálenosti volným způsobem. "Jasně, je to krásný pocit být mistrem světa. I když se tu nesešla taková konkurence jako třeba loni v Riu. Ale na druhou stranu, kdybych tak jako tady plaval za větší účasti, stejně bych bojoval o medaile," uvažuje Povýšil.

Ve své sbírce má pět paralympijských cenných kovů, čerstvého titulu si rovněž velmi váží. "Pro mě je tahle medaile taková malá kompenzace za loňský nepovedený rok. Asi nejvíc si ji zaslouží moje přítelkyně, rodiče a brácha. Za trpělivost, jakou se mnou ty roky měli. A hned za nimi Andrea Věnseková a Jaroslava Passerová," vypočítává Povýšil.

Nyní se musí soustředit na přípravu "na suchu".
Nyní se musí soustředit na přípravu "na suchu". | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Petráčka, po něhož je 50 metrů volným způsobem spíš doplňkovou disciplínou, však v tomto závodě potkala spíš smůla. Za neprotnutí hladiny během závodu byl diskvalifikován.

Povýšil ovšem přidal další úspěch na 200 metrů volný způsob, když získal stříbro, a k medailové smršti přispěli i další reprezentanti: Miroslav Smrčka vybojoval stříbro na 100 metrů prsa a bronz na dvojnásobné distanci polohově, Vendula Dušková pak bronz na 400 metrů volným způsobem a 100 metrů prsa.