Drahonínský skončil na mistrovství světa bez medaile

David Nebor
22. 9. 2017 16:04
David Drahonínský ani žádný další český reprezentant si z mistrovství světa v lukostřelbě handicapovaných medaili nepřivezl.
Nejlépe se umístil David Drahonínský, přestože na medaili nestačil. Dařilo se i smíšenému družstvu s reflexním lukem, které tvořili Markéta Sidková a Václav Košťál. | Foto: Vladimír Brada

Peking - V čínském Pekingu se uskutečnilo mistrovství světa v terčové lukostřelbě handicapovaných. Z českých sportovců si dělal zálusk na medaili hlavně David Drahonínský. On ani nikdo jiný s cenným kovem domů nepřiletěl. Celkový výkon však trenér Brada vnímá pozitivně.

Trefovat se co nejpřesněji odletělo do Pekingu celkem sedm českých reprezentantů. Za Českou federaci Spastic Handicap to byli David Drahonínský, Karel Davídek, Václav Košťál a Markéta Sidková, pod hlavičkou ČATHS (Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců) stříleli Lenka Kuncová, Martin Chaloupský a Jaroslav Zelenka.

Vysoké umístění se čekalo hlavně od prvního jmenovaného, Davida Drahonínského, jehož střeleckou kvalitu  dokazuje četná sbírka medailí z mezinárodních závodů posledních let. V roce 2008 se dokonce stal paralympijským šampionem, a to přímo na místě, kde se střílelo letošní mistrovství světa.

Česká výprava bez medaile

David Drahonínský přiletěl do Číny jako obhájce světového titulu. V kvalifikaci kategorie W1 získal po průměrném výkonu 660 bodů, které mu zajistily 4. místo. V prvním eliminačním kole ještě porazil domácího Tianxina Zhanga, v dalším kole podlehl Aydinovi z Turecka 132:138 a skončil šestý. "Přestože se od Drahonínského čekala medaile, jsem s šestým místem spokojený. Po paralympijské sezóně obvykle přichází výkonnostní útlum," vysvětluje trenér reprezentace Spastic Handicap Vladimír Brada.

Ve stejné kategorii soutěžil také Karel Davídek, který postoupil do eliminace ze 14. místa. Ve druhém kole nestačil zkušenému Jeanu Pierru Antoniovi z Finska, tento výsledek ho také poslal do "top ten" - 9. místo.

V ženské kategorii reflexního luku mělo Česko zastoupení v Markétě Sidkové. Ta se probojovala do eliminace z 16. místa se ziskem 567 kvalifikačních bodů. V prvním kole, kde střílela s Íránkou Somayeh Rahimi Ghahderijaniovou, se na ní dle slov trenéra Brady podepsalo vyčerpání z nachlazení. Své soupeřce podlehla 2:6 a patří jí celkově 17. místo.

Na MS v lukostřelbě handicapovaných odcestovalo do Pekingu celkem sedm českých sportovců. | Foto: Vladimír Brada

Mezi muži z reflexního luku střílel Václav Košťál. Po nervózním výkonu v kvalifikaci postoupil do vyřazovacích duelů z 32. místa. V nich se mu dařilo poměrně více a po vyřazení ukrajinského soupeře si výtečně poradil i s vítězem kvalifikace Kim Min Suem hladce 7:1. Cesta turnajem pro něj skončila až v osmifinále, kdy nestačil na Gholamrezaa Rahimiho, a skončil devátý. "Dobré je, že změna v podobě opěrné stoličky, kterou od letoška používá, se mu již dostala do krve a opravdu pomáhá," říká Brada.  Ve stejné kategorii se představil i Martin Chaloupský, kterému kvalifikace přinesla 47. příčku. V prvním kole eliminace narazil na Němce Maika Szarszewského, který zvítězil 7:3, což pro Chaloupského znamenalo 33. příčku v konečné tabulce.

Kladkového luku se z žen chopila Lenka Kuncová, která přešla z reflexního teprve před několika měsíci. Své neustálé zlepšování dokázala v kvalifikaci svým prozatímním maximem v hodnotě 618 bodů. Přes první eliminační kolo přešla těsným výsledkem 128:127. Ve druhém kole jí čekala ostřílená Kanaďanka Karen Van Nestová, kterou Kuncová zdolat nedokázala. Přesto se může těšit ze 17. pozice. S kladkovým lukem střílí také Jaroslav Zelenka, který se však nepřiblížil svým letošním výsledkům. V kvalifikaci obsadil až 74. příčku. V prvním vyřazovacím duelu podlehl Švýcarovi Martinu Imbodenovi 111:139, čímž se umístil sedmapadesátý.

Reprezentanti sestavili i dvě soutěžní družstva. Lence Kuncové a Jaroslavu Zelenkovi se nezadařilo a z kvalifikace do eliminačních bojů nepostoupili. Avšak smíšené dvojici Markéta Sidková - Václav Košťál se dařilo o poznání více. V kvalifikaci skončili sice 12. z celkového počtu čtrnácti družstev. V prvním kole poté svedli do poslední chvíle vyrovnaný souboj, který rozhodli ve svůj prospěch až v rozstřelu. Italové Elisabetta Mijnová a Stefano Travisani však českému páru nedovolili postoupit výš. Přesto je 7. místo pro českou reprezentaci historickým úspěchem.

"Naše očekávání se sice nenaplnila stoprocentně, protože jsme nezískali medaili. Přesto výkon hodnotím díky několika vyšším postavením v tabulce veskrze pozitivně. Medaili se zkrátka ne vždy podaří vybojovat," hodnotil vystoupení české výpravy trenér Vladimír Brada.