reklama

Evropský pohár handicapovaných cyklistů přinesl rozloučení legendy a přivítal nové české talenty

Ježek: "Chtěl jsem jet tak, jak si mě soupeři pamatují a asi pamatovat budou... Nadoraz! Sám v úniku, v několika nadějných skupinkách, prostě aktivně!! Bylo to krásný!" Ježek: "Chtěl jsem jet tak, jak si mě soupeři pamatují a asi pamatovat budou... Nadoraz! Sám v úniku, v několika nadějných skupinkách, prostě aktivně!! Bylo to krásný!" autor: Archiv: Jiří Ježek
Již posedmé se v Praze na Strahově uskutečnilo finálové kolo Evropského pohárů handicapovaných cyklistů. Česká špička se předvedla v plné síle a vybojovala cenná umístění. Ve středu pozornosti byl pak poslední závodní výkon našeho nejúspěšnějšího paralympionika Jiřího Ježka, který ukončil kariéru třetím místem v silničním závodě.

Praha - Na Para-Cycling European Cup, Prague 2017 se sešla špička české paracyklistiky s tou evropskou, kterou zastupovali závodníci z Německa, Rakouska, Estonska, Chorvatska, Slovenska, Itálie, Dánska či Norska. Zájem většiny účastníků i diváků byl však především upoután k poslednímu závodnímu výkonu nejlepšího handicapovaného cyklisty světa, Jiřího Ježka, který zde zajel svůj poslední závod v kariéře.

Český powerchair hockey tým vybojoval na mezinárodním turnaji v Praze druhé místo Český powerchair hockey tým vybojoval na mezinárodním turnaji v Praze druhé místo Čtěte zde

Poslední sezona Jiřího Ježka vyvrcholila světovým šampionátem v Jihoafrické republice na začátku září. Na Evropském poháru na Strahově se Ježek rozloučil také s domácím publikem, a to třetím místem v silničním závodě na 56 kilometrů. V dramatickém finiši českého borce předjeli pouze Tobias Wetter z Německa a Oskars Gailišs z Lotyšska.

Ježek ukončil sportovní kariéru těsně před svými 43. narozeninami, na Strahově se však ukázala také nová generace českých cyklistů a handbikerů. Ivo Koblasa zvítězil ve své kategorii jak v silničním závodě, tak v časovce. Stejný výsledek si v kategorii handbiků zajistila také Kateřina Antošová a mezi muži Patrik Jahoda. Druhé místo za Koblasou vybojoval paralympionik Michal Stark, druhý v časovce handbikerů byl za Patrikem Jahodou Jiří Kuchta.

Ivo Koblasa Ivo Koblasa zvítězil ve finálním kole Evropského poháru v Praze v silničním závodě i v časovce v kategorii C2. Foto: Gabi Hejtíková

K cyklistickým nováčkům patří úspěšný basketbalista Tomáš Nevěčný, který svůj první cyklistický závod na handbiku absolvoval loni právě na Evropském poháru na Strahově. Tehdy obsadil šesté místo, letos se mu podařilo zajet si pro bronz. Loňský ročník absolvoval tento sportovní nadšenec ještě na civilním handbiku, letos se vrátil na sportovním modelu.

"Bylo to právě loni na Evropském poháru na Strahově, kdy jsem se rozhodl, že do budoucna chci jezdit závody, tak jsem začal řešit pořízení závodního handbiku, což se nakonec protáhlo - mám ho až od letoška, někdy od poloviny července. Takže jsem toho tolik za těch pár měsíců nestihl, letos vlastně jen čtyři závody a víc už to nebude, protože Strahov byl letos poslední," říká Nevěčný, který má plánu věnovat se více cyklistice a účastnit se dalších závodů českého poháru.

Silniční závod na Evropském poháru v Praze na Strahově je podle Nevěčného atraktivní trasa, která přináší spoustu zajímavých úseků: "Já už jsem z loňska věděl, co to obnáší. Strahov je hodně technická trať, kopečky, zatáčky, sjezdy. Letos byla trať trochu zkrácená, protože týden před závodem tam pražské technické služby něco rozkopaly, ale pořád tam zůstaly ony technické pasáže, rychlé sjezdy, zatáčky, i stoupání."

Tomáš Nevěčný Na třetím místě v kategorii handbiků MH4 se umístil Tomáš Nevěčný. Foto: Gabi Hejtíková

Nevěčný, který letos také absolvoval svůj první závod v triatlonu, se bude nyní pečlivě připravovat na příští cyklistickou sezonu, kterou začne pravděpodobně v dubnu Pardubickým půlmaratonem. Také on je novou krví v české cyklistice handicapovaných, která se pokusí zaplnit mezeru, kterou po sobě zanechá odchod Jiřího Ježka do sportovního důchodu.

"Na Evropském poháru v Praze jsem v mé kategorii soutěžil s lidmi, kteří se handbiku věnují třeba deset let, mají za sebou paralympiády a světová mistrovství. Já se zatím ještě rozkoukávám. Uvidíme, jak mi půjdou tréninky a v jaké budu kondici v příští sezoně," říká handbiker Tomáš Nevěčný, který si v přípravách na svůj závod na Evropském poháru v Praze našel také chvilku, aby podpořil legendu české paracyklistiky v jeho posledním závodě.

reklama