reklama

Češi opouštějí rakouskou ligu. Chtějí doma rozšířit povědomí o basketbalu na vozíku

Na Pardubickém poháru startovalo celkem pět týmů. Na Pardubickém poháru startovalo celkem pět týmů. autor: Archiv WBS Pardubice
Tři hrací dny, pět českých týmů, deset zápasů a jedna společná grilovačka. Takový byl Pardubický pohár basketbalistů na vozíku.

Díky čtyřem výhrám zvítězili hráči z týmu Hobit Brno. Z druhého místa se radovali basketbalisté z Frýdku-Místku a třetí skončily domácí Pardubice. "Myslím, že turnaj se vydařil a všichni zúčastnění byli spokojení," hodnotil trenér reprezentace Jaroslav Menc.

Pardubický turnaj nebyl součástí klasické celoroční soutěže. Týmy tak byly doplněné například o hráče, kteří působí nebo působili v zahraničí. Každý z pěti celků během víkendu odehrál čtyři zápasy. Kromě zmíněných medailistů se akce zúčastnili i Tigers České Budějovice a Pražští jezdci.

basketbal na vozíku Na turnaji proti sobě hráli i Pardubice a Brno. Foto: Archiv WBS Pardubice

"Po delší době jsme měli možnost zahrát si ostré zápasy, navíc v domácím prostředí, což bylo super," pochvaloval si hráč WBS Pardubice Miroslav Šperk. "Turnaj se nesl v přátelském duchu a příjemné atmosféře. Sešlo se spoustu starých známých a přátel, i proto jsem si celý turnaj velmi užil," dodal.

Pozitivní dojmy má z klání i Menc. "Bylo to fajn, nikdo se nezranil a všichni si pořádně zahráli," liboval si. Tradicí v Pardubicích je podle Mence i podvečerní společné grilování. "Díky tomu byla i ta atmosféra taková přátelská," doplnil.

Pardubický pohár byl pro hráče i skvělou přípravou před začátkem nové sezony. Týmy budou startovat v nově vzniklé soutěži - Českém poháru. Do toho zasáhnou i Pardubice a Brno. Oba celky až do tohoto ročníku startovaly v rakouské lize.

WBS Pardubice, Hobit Brno WBS Pardubice i Hobit Brno loni hráli v rakouské lize. Tento ročník budou startovat v Českém poháru. Foto: Archiv WBS Pardubice

"Dohodli jsme se, že všechny síly upneme na rozvoj basketu v Čechách. Nevylučujeme, že bychom se někdy do rakouské ligy vrátili. Za stávajících podmínek jsme se ale domluvili, že tohle bude pro český basketbal výrazně přínosnější," vysvětlil Menc.

Podle kouče ale týmy o "vysokou" úroveň basketbalu nepřijdou. "Na jaře už máme v Českých Budějovicích domluvený podobný turnaj, jako byl tento. Zároveň už máme i nějaké pozvánky na mezinárodní soutěže. Takže se rakouská liga nahradí tímto způsobem."

Na změnu se těší i Miroslav Šperk, který s Pardubicemi v rakouské lize pravidelně startoval. "Slibuji si od toho zvýšení povědomí o basketbalu vozíčkářů v Česku a těším se na častější setkávání s přáteli z celé republiky. Ambice máme s týmem WBS Pardubice vysoké," prozradil Šperk.

WBS Pardubice WBS Pardubice v zápase proti Pražským jezdcům. Foto: Archiv WBS Pardubice

Celoroční nově vzniklé soutěže se zúčastní čtyři týmy, a proběhne tak ve čtyřech kolech. První bude na přelomu listopadu a prosince. Do té doby hráči stihnou ještě minimálně dvě soustředění. "Měl by proběhnout tréninkový kemp pro nové hráče a minimálně jedno setkání národního týmu," přiblížil Menc.

reklama