Tuhá defenziva Spartě nepomohla. Semifinále začal lépe Zlín

Jan Pudich
6. 2. 2017 10:44
O víkendu odstartovalo semifinále sledge hokejové ligy mezi Spartou a Zlínem. Z úvodní výhry v sérii se raduje Zlín, který vyhrál 1:0, a je tak krok od postupu do finále.

Neratovice – Nejtěsnějším možným vítězstvím 1:0 zahájili semifinálovou sérii sledge hokejové ligy hokejisté Zlína, kteří v Neratovicích porazili Spartu 1:0. Stejně jako Pardubice v druhé semifinálové sérii jsou tak už jen jednu výhru od postupu do finále.

"Problém je, že je na tom Zlín technicky i bruslařsky lépe než my. Byl to fyzicky náročný zápas a ve Zlíně to nebude jiné. Drželi nás skoro po celý zápas zavřené v obranném pásmu," uvedl po utkání sparťan Zdeněk Krupička.

Semifinále mezi Zlínem a Spartou mělo jasného favorita. Pražané se do vyřazovacích bojů dostali díky jednobodovému rozdílu před Studénkou, a narazili tak na lídra soutěže.

Sparťané, kteří v základní části nastříleli za 14 zápasů pouhých 38 branek, sází především na obranu. Jejich soupeři preferují útočný hokej, a díky tomu si také připsali dvojnásobek vstřelených branek. V sobotu  jim ale k výhře stačila jediná.

Rozhodla krásná akce Zlína

Už od první minuty tedy bylo jasné, že se na ledě střetnou naprosto odlišné týmy. Střelecká převaha byla viditelná i pro oko laika. Na konci první třetiny si dva těžké zákroky připsal i zlínský Matoušek, ale počet střel po první třetině 11:3 ve prospěch Zlína věrně pospal realitu na ledě.

V úvodu druhé třetiny ukázala i Sparta útočné choutky, Krupička ale ve slibné šanci selhal. Následovala poněkud "oťukávací" pasáž, kterou jako blesk z čistého nebe ukončil nejstarší hráč ligy Petr Stodůlka. Ten zakončil krásnou akci Zlína a využil nádhernou přihrávku před prázdnou branku od Šafránka. Půl minuty před koncem mohl zvýšit Jopp, ale sparťanští obránci ho na hraně pravidel zastavili ještě před střeleckým pokusem.

Diváci v neratovické hale patrně očekávali, že sparťané na své soupeře vlétnou hned z kraje třetiny, ale opak byl pravdou. Už po sedmi vteřinách totiž mohli Pražané prohrávat o dva góly. Hábl však v samostatném úniku těsně minul.

Zdeněk Krupička patří k zakladatelům sledge hokejové Sparty, je útočníkem reprezentace, ale ani jeho dlouholeté zkušenosti nepomohly. Sparta podlehla Zlínu 0:1. | Foto: Archiv Sparty Praha

Převaha Zlína pokračovala a tým okolo Zdeňka Krupičky se do útoku dostával ojediněle. Sparta se sice na pár minut dostala do drtivého tlaku, ale vyrovnání odvrátil výborně chytající Matoušek. Ten musel v krátkém sledu zlikvidovat pět nebezpečných střel, ale jednalo se téměř o jediné pokusy za celou třetinu. Zlín zvítězil 1:0 a bude na svém ledě, v případě druhé výhry, slavit postup do finále.

Sparta bude dál sázet na obranu

Zlínský trenér Tomáš Sedláček si je vědom, jak málo gólů bude v této sérii padat. "Sparta je defenzivně založená a my se s tím musíme vypořádat. Ve vzájemných zápasech ani jednou nepadly více než tři góly na jedné straně, takže to bude hodně o trpělivosti a gólmanech. Ti včera zachytali výborně. Přeci jen sparťan Vápenka i náš Honza Matoušek jsou reprezentační gólmani, tak to musí být vidět,“ řekl po zápase Sedláček.

Sparta pojede do Zlína s jediným cílem. Překvapit a dostat se do třetího zápasu. "Bude to buď, a nebo, tak proběhnou nějaké obměny. Navíc máme teď naplánovano více tréninků. Problém ale je, že je na tom Zlín technicky i bruslařsky lépe než my. Byl to fyzicky náročný zápas a ve Zlíně to nebude jiné. Drželi nás skoro po celý zápas zavřené v obranném pásmu. Mají víceméně dokonale naplánovanou hru, takže je ohromně náročné se dostat do souvislejšího tlaku. A když jsme se už do tlaku dostali, naše střelecká potentnost nás připravila o šance na lepší výsledek,“ zhodnotil Krupička, který utrpěl těsně před koncem zápasu nepříjemný náraz na hrazení.

Sparta má v týmu několik osobností českého sledge hokeje, ale zlínští hráči osobní obranu v sérii rozhodně neplánují. To oni chtějí tvořit hru a nebudou se přizpůsobovat sparťanskému stylu. I díky tomu jsou favority této série a už 18. února budou moci slavit postup do finále ligy. Před tím je ale čeká ještě jeden turnaj ve Švédsku.

Sledge hokejité Sparty jsou v těžké pozici. Čeká je náročný zápas na ledě Zlína, který rozhodne o tom, jestli se série prodlouží na tři zápasy. | Foto: Archiv Sparty Praha