Ježek: I kdybych už letos nic nezajel, tak tenhle závod stál za ten jeden rok navíc

Veronika Skalecká
17. 5. 2017 7:30
O víkendu odstartoval v italském Maniagu Světový pohár v cyklistice handicapovaných sportovců. Nejúspěšnější cyklista paralympijské historie Jiří Ježek se letošním ročníkem loučí se svou profesionální kariérou. V závodě Světového poháru se nejvíce dařilo handbikerovi Patriku Jahodovi a tricyklistovi Jiřímu Hindrovi, když oba získali bronz. Ježek dojel čtvrtý.
Nejúspěšnější handicapovaný cyklista historie dlouhou dobu bojoval o stupně vítězů, nakonec byl čtvrtý. Po velmi dobře obsazeném závodě byl Jiří Ježek spokojený. | Foto: ČATHS, Soňa Ježková

Maniago - Prvního kola světového poháru se zúčastnili nejlepší cyklisté české reprezentace, chyběla jen Tereza Diepoldová, držitelka stříbrné medaile z paralympiády v Londýně a vítězka Světového poháru 2016, a Jiří Bouška, který byl v roce 2014 vyhlášen nejlepším handicapovaným sportovcem ČR. V Maniagu naopak startoval Jiří Ježek, který se stal v minulosti čtyřikrát po sobě celkovým vítězem Světového poháru a je šestinásobným paralympijským vítězem a v Itálii mu jen těsně uniklo pódiové umístění, když dojel v silničním závodě čtvrtý.

Patrik Jahoda a Jiří Hindr dokázali vybojovat cenný kov.
Patrik Jahoda a Jiří Hindr dokázali vybojovat cenný kov. | Foto: ČATHS, Soňa Ježková

První závod Světového poháru odstartoval časovkou jednotlivců. Hned pět českých reprezentantů se umístilo v elitní první desítce. Nejlépe si vedl Jiří Hindr, závodící v kategorii spastiků s nejtěžším handicapem T1, který získal bronzovou medaili. Cenný kov jen těsně unikl Patriku Jahodovi (kategorie H1), kterému na handbiku patřilo čtvrté místo. Šesté místo v kategorii C2 obsadil Ivo Koblasa, Jiří Ježek v kategorii C4 a Tomáš Kajnar v kategorii C5 se umístili shodně na sedmém místě.

Další dva dny následovaly silniční závody. Přestože se Patrik Jahoda v průběhu závodu pohyboval většinou na čtvrté pozici, v závěru dokázal vybojovat bronzovou medaili. Na handbiku závodila také Kateřina Antošová, která ve své kategorii H3 skončila pátá. Páté místo patřilo rovněž Ivo Koblasovi v kategorii C2. Jiří Ježek pak dokázal navzdory početně silné konkurenci v kategorii C4-5 vybojovat skvělé čtvrté místo.

"Jsem příjemně překvapený! Už sedmé místo v páteční časovce v konkurenci nejlepších závodníků světa bylo zlepšením proti Riu, ale nedělní silniční závod mi udělal ještě větší radost! Čtvrté místo je mým nejlepším umístěním ve světové špičce od mého úrazu před třemi lety. Moc mě potěšilo, jak mi všichni přáli. Ve středu odlétám na další světový pohár do Belgie, tak doufám, že mi v nohách ještě něco zůstalo," neskrýval nadšení ze zahájení Světového poháru Jiří Ježek.

Další kolo Světového poháru následuje ve čtvrtek 18. května v belgickém Ostende. Poslední kolo se uskuteční na začátku července v holandském Emmenu. Vrcholnou akcí je pak mistrovství světa, které se bude konat v roce 2018 v Innsbrucku.

Nejlepší český handbiker (vpravo) se neztratil ani ve světové konkurenci.
Nejlepší český handbiker (vpravo) se neztratil ani ve světové konkurenci. | Foto: ČATHS, Soňa Ježková