reklama

Nejen florbal a basketbal. Letošní Aktivity Kemp se zaměřil hlavně na ragby vozíčkářů

Kromě florbalu a ragby se uskutečnily i basketbalové tréninky pod vedením Miroslava Šperka. Kromě florbalu a ragby se uskutečnily i basketbalové tréninky pod vedením Miroslava Šperka. autor: Archiv Ivana Nestávala
Minulý týden se znovu po dvou letech uskutečnil Aktivity Kemp. Účastníci si mohli pod vedením lektorů z řad aktivních handicapovaných vyzkoušet tři různé kolektivní sporty určené vozíčkářům. „Třeboň je pro kemp ideálním místem,“ říká jeden z organizátorů akce Ivan Nestával starší.

Třeboň - "Sport je správný impulz k tomu, aby se z neaktivního vozíčkáře stal aktivní. Zbyněk to zná z vlastní zkušenosti, já to zažil se svým synem," objasňuje Ivan Nestával starší důvod, proč se před dvěma lety rozhodl s florbalistou Zbyňkem Sýkorou uspořádat Aktivity Kemp.

V Hluboké nad Vltavou vzniklo jedinečné workoutové hřiště. Zacvičí si na něm vozíčkáři V Hluboké nad Vltavou vzniklo jedinečné workoutové hřiště. Zacvičí si na něm vozíčkáři Čtěte zde

Nestávalův syn, Ivan mladší, je vozíčkářem od svých devíti let a sport se stal nedílnou součástí jeho života. I on pomáhá otci a svému spoluhráči z budějovických Štírů s projekty, které mají přimět neaktivní vozíčkáře k chuti do života.

Úplně první Aktivity Kemp před dvěma lety doprovázel florbal s plaváním. "Ke sportu jsme tenkrát přivedli šest vozíčkářů, kteří jsou nyní součástí široké hráčské základny FBC Štírů České Budějovice, tedy momentálně nejkvalitnějšího florbalového týmu vozíčkářů v Česku," mluví o přínosu předloňské akce Nestával, který nyní s radostí pozoruje, jak se získaným hráčům začalo dařit i v osobním životě mimo sportoviště.

Loni se Aktivity Kemp nekonal, což podle slov organizátora přineslo dotazy, zda se obdobná akce uskuteční znovu. "Rozhodli jsme se tedy, že Aktivity Kemp budeme pořádat jednou za dva roky," líčí Nestával. Svůj prostor dostal opět florbal, jehož lektory byli Ivan Nestával mladší a Adam Šimonek ze Štírů. Patronem basketbalu se stal Miroslav Šperk.

Asi nejvýraznější složkou kempu bylo ragby vozíčkářů. "Ondřej Tupý, vozíčkář z Trhových Svinů, chce sportovat a rozhodl se iniciovat založení ragbyového týmu v Českých Budějovicích. Se Zbyňkem jsme mu prostřednictvím letošního Aktivity Kempu chtěli pomoci," říká Nestával starší, který se svým synem spoluzakládal nový workoutový park v Hluboké nad Vltavou.

Základna vznikajícího ragbyového týmu se rýsuje a akce pomohla stmelit jeho jádro. Několik začátečníků přivedli do Třeboně zkušení reprezentanti Jiří Pleško a Petr Oppeauer, kteří vedli tréninky. Kempu se nakonec účastnilo celkem osm ragbistů. Handicapovaní si prý během tří dnů plných sportu po večerech přidávali aktivitu v místním plaveckém bazénu.

Třeboň je vhodným městem pro vozíčkáře

Že se uskutečnila zrovna v Třeboni, není náhodou. "Handbikeři vědí, že Třeboň je rovinatá, takže se dá po městě dobře jezdit. Je zde také vysoká ubytovací kapacita a sportoviště disponují svou bezbariérovostí," pochvaluje si Ivan Nestával, který je zároveň nadšen ze vstřícnosti města, které s organizací ochotně pomáhalo. 

Aktivity Kemp Aktivity Kemp pomohl stmelit jádro nově vznikajícího českobudějovického týmu ragbistů na vozíku. Foto: Archiv Ivana Nestávala

Třeboň by navíc mohla následovat Hlubokou nad Vltavou. "Město má zájem s naší pomocí otevřít svůj vlastní workout park přizpůsobený i vozíčkářům," podotýká Nestával. Město pětilisté růže a kaprů aktuálně řeší otázku vybudování zimního stadionu.

Pokud by se jeho založení v referendu podařilo odhlasovat, existuje možnost, že by byl přizpůsoben potřebám sledge hokeje. To by však nijak nepoznamenalo jeho běžné používání. Třeboň by se tak zanedlouho mohla stát městem zaslíbeným pro handicapované.

reklama