Na Czech Open v atletice handicapovaných padaly rekordy

Veronika Skalecká
30. 8. 2017 8:09
Již tradičně se na konci srpna konal v Olomouci atletický mítink Czech Open, kterého se zúčastnilo přes devadesát závodníků z devíti zemí. Mezinárodní mistrovství České republiky handicapovaných v atletice se letos konalo již podvanácté a přineslo tři nové české rekordy.

Olomouc - 12. ročník Czech Open pro tělesně, zrakově a sluchově postižené sportovce opět hostila Olomouc, která přivítala nejlepší české handicapované atlety.

Neslyšící atleti se tohoto mítinku zúčastnili vůbec poprvé. Závodníci se utkali v jednotlivých kategoriích podle postižení o mistrovské tituly v disciplínách 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m, skok do dálky, hod diskem, vrh koulí a hod oštěpem. Zároveň také domácí atleti porovnali své síly se zahraničními závodníky.

Do Olomouce přijeli v početném zastoupení členové sportovních klubů z celé republiky. Nejvíce sportovců na atletický mítink dorazilo z Olomouce, Ostravy a Pardubic. Domácí atletický klub měl celkem jedenáct zástupců, včetně zlaté paralympijské medailistky z Pekingu Evy Kacanu. Právě ta ovládla ve své kategorii dvě disciplíny - kouli a disk.

"Musím říct, že oproti mistrovtsví světa v Londýně byl můj výkon ve vrhu koulí o hodně lepší. Co se týče disku, na ten mě přesvědčila trenérka, protože jsme ho v poslední době trénovaly. Potěšilo by mě, kdyby to byl lepší výkon, ale i tak byl dobrý. Na to, že to není moje hlavní disciplína," hodnotí své výkony na Czech Open Eva Kacanu.

Eva Kacanu z domácí Olomouce si připsala prvenství v kouli a disku.
Eva Kacanu z domácí Olomouce si připsala prvenství v kouli a disku. | Foto: Atletický klub Olomouc

Hojné zastoupení, jedenáct sportovců, měl také pardubický klub Atletika Bez Bariér. Pardubičtí závodníci vybojovali v rámci mistrovství republiky sedm zlatých, sedm stříbrných a šest bronzových medailí. Medaile získaly především tradiční opory klubu - Jaroslav Petrouš, který v Olomouci získal dvě zlaté (disk a koule) a jednu stříbrnou medaili (oštěp), či sprintér Oldřich Brych, rovněž s počtem dvou zlatých (400m a 800m) a jedné stříbrné medaile (200m). Tři medaile však vybojoval pro pardubický klub i atletický nováček Michal Poláček (disk, koule a oštěp). S vidinou zisku cenných kovů jel do Olomouce i Martin Zach, který obsadil první místo v hodu diskem a druhé v hodu kuželkou.

"S MČR musím být spokojený, vybojoval jsem titul v hodu diskem v novém osobním rekordu a druhé místo v hodu kuželkou, zde s výkonem spokojený nejsem, ale ono se to dalo trochu čekat, už od návratu z mistrovství světa mě trápí bolesti ramen, které mi nedovolují žádný trénink a jen jezdím po rehabilitacích," říká ke své účasti na Czech Open Martin Zach.

Ostravský klub vyslal do Olomouce deset atletů. Bodoval zejména Vojtěch Konečný, který získal ve své kategorii dvě stříbrné medaile (disk a oštěp) a jednu bronzovou (koule). Také další atletické kluby si domů odvážely cenné kovy, řada sportovců navíc překonala své osobní rekordy. Na olomouckém stadionu byly k vidění rovněž tři nové české rekordy. O ty se ve svých kategoriích postarali Anna Marcaníková z AK Zlín a Eva Kvapilová z AK Olomouc, obě v hodu diskem, a Jaroslav Petrouš z Atletiky Bez Bariér Pardubice ve vrhu koulí. Nejlepšími výkony sportovního klání byly vyhodnoceny 5,84 m ve vrhu koulí F55 Evy Kacanu z AK Olomouc a hod kuželkou Mariána Kuřeji ze Slovenska v kategorii F51 27,32 m.

Jaroslav Petrouš získal na Czech Open tři medaile, z toho dvě zlaté, a ve vrhu kouli vytvořil nový český rekord. V hodu oštěpem byl druhý. | Foto: Atletický klub Olomouc

"Pro mě byla účast na Czech Open ve dvojí roli - organizátora a závodníka. Jako členka realizačního týmu celkově hodnotím průběh závodu jako vydařený, počasí přálo a tím se docela dařilo sportovcům - překonávali osobní rekordy, padlo také několik sezonních rekordů, českých a dokonce jeden světový, kdy domácí závodnice Eva Kvapilová, která je zařazena do kategorie nejtěžšího postižení, založila světový rekord v hodu diskem ve své kategorii. I přesto, že to není velká vzdálenost, je úžasné, že člověk, který má těžce postižené ruce i nohy, pravidelně trénuje a dokáže to, co dokáže. Mám radost, že se Czech Open zúčastnilo hodně nových atletů, zejména z ostravského klubu. Tento klub je benjamínkem, byl založen na podzim roku 2016. Jsem ráda, že se nové kluby rozvíjí, fandím jim," dodává k Czech Open 2017 Eva Kacanu.

Kromě bojů o mistrovské tituly České republiky se čeští atleti utkali o medaile také se svými zahraničními kolegy. Těch bylo letos méně, než v uplynulých ročnících.

Na mezinárodní klání přijelo celkem 92 závodníků, nejvzdálenějšími účastníky byli Íránci. | Foto: Atletický klub Olomouc

"Celkem se prezentovalo 92 závodníků z devíti zemí, z nichž nejvzdálenější byli až z Íránu, další pak ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Maďarska a Irska. Na nižším počtu než v minulých letech se bohužel projevila současná politická situace, kdy týmy z Asie a Afriky, které jsou tradičními účastníky Czech Open, měly problémy se získáváním víz," vysvětluje nižší účast zahraničních sportovců ředitel závodů Pavel Vrzala. "Největším poděkováním organizátorům byla přání zahraničních účastníků přijet příští rok znovu," dodává.