reklama

Na MČR v lukostřelbě se představili i handicapovaní. Nejúspěšnější byla Lenka Kuncová

Kuncová na jaře měnila luk (na fotce ještě s reflexním lukem), přesto si vystřílela čtvrtou příčku mezi jednotlivci. V páru s Jaroslavem Zelenkou skončila třetí. Kuncová na jaře měnila luk (na fotce ještě s reflexním lukem), přesto si vystřílela čtvrtou příčku mezi jednotlivci. V páru s Jaroslavem Zelenkou skončila třetí. autor: Archiv Lenky Kuncové
Na mistrovství České republiky v terčové lukostřelbě se po boku nehandicapovaných trefovali i vozíčkáři. V Novém Městě nad Metují jich o víkendu soutěžilo sedm. Nejlépe se umístila Lenka Kuncová, která přešla z reflexního luku na kladkový teprve na jaře. Všechny zdravé střelce předčil ve své disciplíně Slovák Pavlík.

Nové Město nad Metují - Z reflexního luku střílela Lenka Kuncová na terč přes dvacet let. V zimní přípravě však uchopila ten kladkový a vše se změnilo. Nyní totiž soutěží s ním. "Po takové době s reflexním lukem jsem u sebe již neviděla žádný vývoj ve výsledcích a ztrácela jsem motivaci," říká Kuncová, která soutěžila i na loňské paralympiádě v Riu. "Že je změna potřebná jsem cítila již před paralympiádou, nakonec jsem to nechala na letošní jaro," dodává. Účastnila se i mistrovství České republiky v terčové lukostřelbě, kde potvrdila, že se jí s novým typem luku daří.

Překonala osobní rekord

83. ročník mistrovství přinesl Kuncové čtvrté místo v kladkovém luku žen. Z "bramborové medaile" však lukostřelkyně z novoměstského SK zklamaná nebyla. Naopak, se svým výkonem byla spokojena - překonala svůj osobní rekord. "Stále jsem nemohla dosáhnout na šestisetbodovou hranici. O víkendu se mi to konečně povedlo," pochvaluje si Kuncová, která si v Novém Městě vystřílela 601 bodů. Přechod na jiný typ luku vnímá také pozitivně, protože u sebe pozoruje plynulé zlepšování svých výsledků.

Lukostřelkyně může porovnávat závody smíšené, kde spolu vedle sebe střílejí vozíčkáři a lidé bez handicapu, se závody pouze pro handicapované. Přestože Kuncová cítí, že smíšené soutěže jsou hektičtější a fyzicky náročnější, má je raději. "Závody handicapovaných jsou svázány spoustou pravidel a požadavků. V soutěžích se zdravými je méně hranic, cítím se při nich o něco lépe," objasňuje a usmívá se nad vzpomínkou, kdy jí rozhodčí nařkl z dotýkání se patou země, přestože byl dotek způsoben pouze výškou trávy.

Lenka Kuncová Na MČR v terčové lukostřelbě soutěžili i handicapovaní. Nejlépe střílela zkušená Lenka Kuncová. Foto: Archiv Lenky Kuncové

Další handicapovaní se neztratily. Marcel Pavlík ve své disciplíně zvítězil

Kuncová v soutěži dvojic spojila síly s Jaroslavem Zelenkou. Handicapovaný pár s kladkovými luky zastřílel za 1262 bodů, kterými si vysloužil třetí příčku. Mezi jednotlivci skončil Zelenka osmý. Reflexním lukem byli vybaveni Martin Chaloupský, Václav Košťál a Markéta Sidková. První jmenovaný reprezentoval SK Lukostřelba-Libichov a zisk 571 bodů ho umístil na čtyřiatřicátou příčku. Václav Košťál nastupující za Českou federaci Spastic Handicap vyšel ze závodů na dvaadvacáté příčce. Jeho klubová kolegyně, Markéta Sidková, skončila sedmá s 589 body. Košťál a Sidková soutěžili i ve dvojici a společné trefy jim zajistili čtvrté místo.

Úspěšný český lukostřelec a medailista z Ria David Drahonínský se v další kategorii kladkového luku umístil čtrnáctý. Ve stejné disciplíně nejhůře střílel poslední český handicapovaný zástupce Karel Davídek, který uzavřel osmnáctičlennou tabulku. Naopak vítězem se stal slovenský vozíčkář Marcel Pavlík, který všechny lukostřelce překonal výsledkem 701 bodů. Mistr Evropy letos přestoupil do prostějovského lukostřeleckého klubu a stal se také členem České asociace tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS).

Pravidelnou účast handicapovaných ocenil technický ředitel MČR v terčové lukostřelbě Václav Luňáček, který jim například pomáhá pořádat mezinárodní závody: "Líbí se mi, že jsou to lidé, kteří se neuzavřeli. I přes svůj handicap jsou schopni využít potenciálu a jdou do zvolené aktivity naplno."

50 odstínů Terezy Kmochové. Hvězda sportu neslyšících pózovala nahá v panenské přírodě 50 odstínů Terezy Kmochové. Hvězda sportu neslyšících pózovala nahá v panenské přírodě Prohlédněte zde
reklama