reklama

Kolumbijci šetřili na turnaj v Česku několik let. Padli ve finále, ale přesto odjížděli nadšení

Kolumbijský tým snil o účasti v Bučovicích několik let a přiletěl do Česka s touhou vyhrát. Kolumbijský tým snil o účasti v Bučovicích několik let a přiletěl do Česka s touhou vyhrát. autor: Stefan Groenveld
Na Moravu se sjeli zrakově handicapovaní fotbalisté z několika zemí, aby bojovali o vítězství na pátém ročníku Bučovice Blind Football Cup. Účastnil se ho i tým ze zámořské Kolumbie, který byl jedním z favoritů na zisk titulu. Ve finálovém utkání však podlehl hráčům z Belgie. Turnaj je dlouhodobě považován za prvotřídní akci, hlavně díky servisu, který nevidomým organizátoři zajišťují po dobu jejich návštěvy.

Bučovice - Jihomoravský kraj hostil fotbalový turnaj Bučovice Blind Footbal Cup 2017, který pořádá sdružení Futsal pro nevidomé - Avoy MU Brno. Letos tomu tak bylo již popáté. Turnaj se nesl ve znamení vysoké herní kvality světové úrovně, organizačně je pak na mezinárodní úrovni výjimečný díky svému špičkovému přizpůsobení podmínek pro nevidomé.

Přijely zahraniční týmy, jeden až z Kolumbie

Bučovice Blind Football Cup Bučovice Blind Football Cup 2017 se uskutečnil o víkendu. Představilo se na něm sedm zahraničních týmů. Foto: Stefan Groenveld

Pořadatelský tým Avoy MU Brno byl jediným českým zástupcem na turnaji. Nastoupil za něj mimo jiné i někdejší kapitán britské reprezentace Keryn Seal. Dále na turnaji bojovaly německé týmy SF Blau-Gelb Marburg a FC St. Pauli Hamburg, Five-a-side Anderlecht z Belgie, Asamea Keravnos z Řecka nebo Tyniecka NWP Kraków z Polska. Šanci dostal také začátečnický tým ze Švédska MIK Sound.

Asi nejzajímavějšími hosty se však stali hráči Futbal Ciegos Cundinamarca, tým z Kolumbie. "Dostat se na turnaj do Bučovic byl jejich sen. Na účast šetřili několik let," mluvila o vítězi Jihoamerického poháru jedna z hlavních organizátorek Jitka Graclíková.

Hrálo se systémem dvou skupin s následnými vyřazovacími boji a utkáními o umístění. Skupinu A třemi výhrami ovládli favorité turnaje z Kolumbie. Pro domácí tým Avoy MU Brno byla skupina náročná, protože v ní kromě Jihoameričanů narazili i na silný Anderlecht. Brněnským se tedy podařilo zvítězit pouze nad MIK Sound poměrem 4:0 a ve skupinové tabulce obsadili třetí místo.

Ve skupině B si všech devět bodů připsal BG Marburg. Naopak bez bodu vyšel ze skupiny tým z Krakova. O druhém místě zajišťujícím semifinále muselo rozhodnout celkové skóre, protože jak Asamea Keravnos, tak St. Pauli Hamburg získali po čtyřech bodech - i díky vzájemné remíze 1:1. Skóre hovořilo ve prospěch německého týmu, semifinálové boje však rozhodly o dalším nepostupu obou německých týmů. Bruselský tým Five-a-side Anderlecht porazil Marburg 2:1, Kolumbijcům stačilo vítězství 1:0 k postupu do finále na úkor Hamburgu.

Bučovice Blind Football Cup Mistrovský pohár nakonec nad hlavu zdvihli hráči Five-a-Side Anderlecht z hlavního města Belgie, Bruselu. Foto: Stefan Groenveld

V utkání o sedmou příčku nedal Tyniecka NWP Kraków začátečníkům ze Švédska šanci, konečné skóre bylo 3:0. Páté místo obsadili Řekové, kteří přehráli domácí brněnský tým 4:1. Německé derby o bronz vyhrál poměrem 1:0 tým z Marburgu. 

Ve finále se představili oba favorité turnaje a byl to boj doslova do poslední chvíle. Základní hrací doba o vítězi nerozhodla, na řadu přišly pokutové kopy. V nich byl nakonec lepší Five-a-side Anderlecht a radoval se tak z bučovického titulu. "Na Kolumbijcích bylo vidět opravdu neskutečné zklamání. Přiletěli sem vyhrát, ale nepodařilo se jim to," popisovala Jitka Graclíková reakce zámořského týmu.

Jedinečnost turnaje spočívá i ve vysoké blind-friendly kvalitě

I přes své finálové zklamání byli Kolumbijci nadšení ze servisu, který jim organizátoři poskytli. "Byli překvapení. Prý na tak prvotřídní podmínky nejsou zvyklí," sdělila potěšeně Jitka Graclíková. Takzvanou blind-friendly úroveň turnaje zajistilo středisko Teiresiás, které v rámci brněnské Masarykovy univerzity pomáhá studentům se specifickými nároky. 

"Ve středisku se zaměřujeme na tvorbu hmatových předmětů pro nevidomé. Poskytli jsme tedy všem účastníkům veškeré informace v Braillově písmu. Písmo pro nevidomé jsme využili také na pohárech, medailích, diplomech, a dokonce i lahvích," dodala organizátorka. Celý turnaj doprovázel i audio komentář nebo online výsledkový servis.

Foto: Muž, kterému změnil život jediný skok. Ze Zacha je vozíčkář, ale na život nezanevřel Foto: Muž, kterému změnil život jediný skok. Ze Zacha je vozíčkář, ale na život nezanevřel Prohlédněte zde

Kolumbijští hráči po herním víkendu vyzkoušeli hmatovou prohlídku na Špilberku. Nejzajímavější mimosportovní aktivitou se pro ně však stala návštěva chrámu Panny Marie Vítězné na Malé Straně v Praze, kde je umístěna soška pražského Jezulátka. K voskovému vyobrazení Krista se prý hráči jakožto katolíci na dálku modlili, aby se mohli turnaje v Bučovicích zúčastnit.

reklama