reklama

Neslyšící lyžařka znovu královnou. Češka je tentokrát nejlepší na světě

Tereza Kmochová Tereza Kmochová autor: Archiv Terezy Kmochové
České sluchově handicapované lyžařce Tereze Kmochové se vydařila sezona 2015 na výbornou a začala sbírat jedno prestižní ocenění za druhým. Byla vyhlášena Nejlepším handicapovaným sportovcem roku 2015 v České republice. Pětinásobná zlatá medailistka z deaflympiády získala ocenění i Nejlepší neslyšící sportovec Evropy 2015, nyní svou sbírku ještě rozšířila.

Praha – Tereza Kmochová přivezla v loňském roce z deaflympiády v Rusku pět zlatých medailí a nyní dostala významné ocenění za svou tvrdou dřinu. Byla vyhlášena Nejlepší neslyšící sportovkyní světa za rok 2015. Tuto cenu každoročně uděluje Mezinárodní výbor neslyšících sportovců.  

Tereza Kmochová bude na mistrovství světa neslyšících lyžařů obhajovat pět zlatých medailí Foto: Webové stránky ČPV, archiv Terezy Kmochové

A to stále není vše. Do sbírky titulů a ocenění Tereza následně přidala i významnou zahraniční cenu Deaf Sports Personality of the Year 2016 (Neslyšící osobnost roku 2016), která se udělovala v Londýně na stadionu Emirates Arsenal. V kategorii "Overseas Sport of the Year“ se umístila před japonským neslyšícím horolezcem Satoshi Tamurou a americkou plavkyní Rebeccou Meyersovou.

"Všech ocenění si neskutečně vážím a mám z nich ohromnou radost, protože toho všeho dosáhnout nebylo jen tak a zadarmo. Stojí za tím dlouholetá systematická tvrdá práce. Na tom všem mají velkou zásluhu hlavně moji rodiče, blízké okolí a podpora sponzorů,” hodnotila své mezinárodní úspěchy Tereza Kmochová.

Kmochová: Potřebovala bych nějakého dvojníka

Předávání se ale bohužel účastnit nemohla. „Bohužel jsem nebyla přítomná ani na jednom vyhlášení. Předávání ceny pro Nejlepší neslyšící sportovce Evropy bylo v červenci v Arménii, zrovna v tu dobu, kdy jsem byla na kondičním soustředění. Další předávání v Londýně se konalo, když jsem byla na lyžařském soustředění v USA. Občas bych potřebovala nějakého dvojníka,“ dodala s úsměvem Tereza Kmochová.

V letošním roce bude mít Tereza Kmochová dost napilno. „Na přelomu ledna a února je Zimní světová univerziáda v Kazachstánu a ráda bych na ní získala nějakou medaili, i když to bude pěkně těžké, protože konkurence na univerziádě je dost velká,“ prozradila své cíle Kmochová. V březnu pak bude obhajovat pět zlatých medailí na mistroství světa neslyšících lyžařů. „Samozřejmě to taky nebude lehké, protože je mi jasné, že si sama na sebe vytvořím nějaký tlak, ale nesmím si to tolik připouštět.“

Tereza Kmochová má za sebou tvrdou letní přípravu a několik soustředění Tereza Kmochová jezdila v rámci soustředění např. ve Spoejných státech, ve švýcarském Saas Fee, na Hintertuxu nebo na Pitztalu. Foto: Webové stránky ČPV, archiv Terezy Kmochové

Česká neslyšící lyžařka má navíc stále šanci dostat se na mistrovství světa nehandicapovaných, které se bude konat ve Švýcarsku (Svatý Mořic). „Relativní šance tu stále je, ale světový šampionát se částečně kryje se Zimní univerziádou. Pro letošní sezonu mám cíle jasné. Chci na sobě a svém lyžování pracovat a vylepšit si své FIS body,“ řekla o nadcházející sezoně Tereza Kmochová.

Letní příprava = tvrdá dřina

Letošní příprava začala v květnu prvním výjezdem na ledovec Kaunertal. Po studijním období pokračovala dvěma letními kondičními kempy v Krásné Lípě. „Intenzivní tréninky byly docela náročné, ale zase se fyzička projevila hned na dalším výjezdu v srpnu na ledovec ve Francii. Letos se mi v nadmořské výšce 3300 m jezdilo mnohem snadněji, dřív jsem bývala po každé jízdě víc zadýchaná,“ pochvalovala si Kmochová.

Po další části kondiční přípravy navazovalo lyžařské soustředění v září ve švýcarském Saas Fee. "Trénink byl opět velmi hodnotný, náročný a kvalitní. Tým dívek se díky vynikajícím podmínkám mohl zaměřit především na obří slalom a porovnávat své síly například s francouzským týmem mužů pro Evropský pohár,“ uvedla Kateřina Prokšová, maminka a trenérka Terezy Kmochové.

Tereza Kmochová Česká neslyšící lyžařka chce bojovat o účast na zimních olympijských hrách v roce 2018. Foto: Webové stránky ČPV, archiv Terezy Kmochové

Po splnění dalších studijních povinností Tereza pokračovala v tréninku v říjnu na Hintertuxu. "Svou přítomností nás zde poctil známý Hintermrak, Jak závodníci přezdívají místní mlze a sněžení. Trénink obřího slalomu s italským národním týmem žen byl ve snížené viditelnosti poněkud těžší, ale dobrý pro dny příští. Jak se říká, těžko na cvičišti,“ doplnila Prokšová. "Vše nám pak vynahradil v listopadu Pitztal, díky dobrým podmínkám a spolupráci s německým týmem žen pro Evropský pohár jsme si zajezdily nespočet jízd v docela těžkém Super G,“ popsala Kmochová další důležitou část přípravy.

Letošní sezona bude tedy pro Terezu Kmochovou znovu těžkou zkouškou. Ale svého snu se rozhodně nevzdává. "Mým snem je kvalifikovat se na zimní olympijské hry do Koreje v roce 2018. To by bylo opravdu neskutečné,“ přeje si nejlepší handicapovaná sportovkyně v České republice za rok 2015.

reklama