reklama

Někdejší Muž roku Zach útočil na světový rekord, ten ale "padl" v Bělehradě

Martin Zach na domácích závodech v Pardubicích. Martin Zach na domácích závodech v Pardubicích. autor: Veronika Sklalecká
O víkendu se konal 20. ročník Velké ceny Pardubic handicapovaných atletů. Vyhlášený útok na světový rekord se nakonec nepovedl.

Pardubice - Na pardubickém atletickém stadionu se konal 20. ročník Velké ceny Pardubic handicapovaných atletů. Pardubické závody byly zároveň prvním kolem 19. ročníku KB Českého poháru v atletice vozíčkářů. Závodníků, v šesti různých disciplínách podle stupně handicapu (disk, oštěp, koule, kuželka), se do Pardubic sjelo celkem 51, a to nejen z České republiky, ale i ze Slovenska. Ve vyhlášeném boji o světový rekord nebyl nikdo úspěšný. Mezi Čechy byl nejlepším kuželkářem Martin Zach.

Martin Zach Člen Atletiky bez Bariér Pardubice, Martin Zach, bojoval o světový rekord a o vítězství na domácích závodech. Ani jedno se mu ale nepodařilo, přesto mohl být spokojen. Foto: Jan Kábele

Pardubický spolek Atletika Bez Bariér vyhlásil právě na domácí závod boj o nový světový rekord v hodu kuželkou v kategorii F51. Ten se měli pokusit pokořit především Marian Kuřeja ze Slovenska, za Atletiku Bez Bariér pak Zach a Michal Enge, nejlepší domácí kuželkáři. Rekord však nepadal, nejlepší výkon předvedl Marian Kuřeja hodem do vzdálenosti 27,09 metrů, druhý skončil v hodu kuželkou Zach (26,22 m), který se tímto výkonem umístil na nejvyšší příčce 1. kola Českého poháru. Český rekordman Michal Enge skončil s výkonem 24,43 na pardubickém závodě celkově třetí.

Zach hodil na domácích závodech přes 26 metrů, z českých závodníků poslal kuželku nejdále a ovládl úvodní kolo Českého poháru. "Asi s tím výkonem 26,22 metrů nakonec musím být spokojený. Čekal jsem možná trochu víc, ale bohužel se to nepovedlo," hodnotil závod Zach.

Foto: Muž, kterému změnil život jediný skok. Ze Zacha je vozíčkář, ale na život nezanevřel Foto: Muž, kterému změnil život jediný skok. Ze Zacha je vozíčkář, ale na život nezanevřel Prohlédněte zde

Někdejší vítěz ankety Muž roku, který je v současné chvíli na třetím místě ve světových tabulkách, se připravuje se na vrchol sezóny - mistrovství světa, které se bude konat ve dnech 14.˗23. července v Londýně. "Uvidíme, co ukáže hlava, protože ta je u mě trochu nevyzpytatelná, ale pracuju na tom. Myslím, že si chci jet pro medaili. Do každého závodu vstupuju s tím, že chci vyhrát," dodal k blížícímu se světovému šampionátu.

Také slovenský zástupce Marian Kuřeja nebyl s výkonem na pardubickém stadionu úplně spokojený. "Od toho světového rekordu jsem byl dost daleko, tři metry. Čekal jsem, že to bude lepší, že se v tomhle hezkém počasí pokusíme o víc. Ale nevyšlo to, uvidíme příště."

Radim Běleš Závody v Pardubicích měly skvělé obsazení. V hodu kuželkou v kategorii F51 se sešlo několik paralympijských medailistů - bronzový Jan Vaněk nebo stříbrný Radim Běleš. Foto: Jan Kábele

Pozitivně Kuřeja naopak hodnotí konkurenci, kvůli níž jezdí do České republiky velmi rád. "Myslím si, že je tu nejlepší konkurence. Jsou tu borci světové třídy, z první desítky tu můžu napočítat pět, šest lidí. U nás není taková konkurence a není to sem zas tak daleko, takže jsem velmi rád, že jsem se mohl zúčastnit tohoto závodu." Na mistrovství světa se Kuřeja stejně jako Zach chystá s ambicemi na zisk medaile, boj o stupně vítězů v Londýně tak možná bude česko-slovenský. Na medaile pak určitě pomýšlí také další čeští kuželkáři, kteří patří ke světové špičce.

Českým rekordmanem v hodu kuželkou v kategorii F51 je v současnosti Michal Enge výkonem 28,49 m. Světový rekord Srba Dimitrijevice Zeljka má hodnotu 29,96 metrů. Tuto hranici se mu o víkendu podařilo posunout na domácí půdě v Bělehradě, když poprvé pokořil 30 metrů, když kuželkou dohodil na metu 30,50 metrů. Závod nebyl pod IPC, takže jde pouze o nový srbský rekord, který však slibuje na mistrovství světa v Londýně dobrou podívanou.

reklama