reklama

O 934 484 kilometrů blíž nalezení léku na poranění míchy. Charitativní závod vyhrál švédský vozíčkář

Wings for Life World Run - pro dobrou věc běželo přes 100 tisíc lidí. Wings for Life World Run - pro dobrou věc běželo přes 100 tisíc lidí. autor: Red Bull Media House
Již popáté se běžečtí profesionálové, amatéři i handicapovaní sportovci vydali na trať globálního charitativního závodu Wings for Life World Run. Více než 100 000 registrovaných běžců uběhlo přes 930 tisíc kilometrů. Svým výkonem ohromil svět zejména švédský vozíčkář Aron Anderson, který překonal největší vzdálenost ze všech letošních účastníků. Výtěžek celé akce putuje na konto organizace specializující se na výzkum léčby poranění míchy.

Praha - Od Austrálie po Kolumbii, od Velké Británie po Kazachstán. Sportovci z celého světa se spojili, aby společnými silami přispěli na dobrou věc. V letošním ročníku ojedinělé akce s názvem Wings for Life World Run vybraly více než tři miliony eur.

Celkovým vítězem se opět po roce stal handicapovaný Švéd Aron Anderson. Ten na svém vozíku překonal všechny zdravé běžce a dostal se na metu neuvěřitelných 89,85 kilometrů.

Aron Anderson Skvělý výkon podal švédský vozíčkář Aron Anderson, který překonal největší vzdálenost ze všech letošních účastníků. Foto: Red Bull Media House

"Byl jsem hrozně unavený, ale snažil jsem se do toho jít až na doraz. Říkal jsem si, že se tím možná vybere ještě o kousek větší množství peněz a dokážeme ještě o trochu víc. Všechno mě bolí, ale pocit mám skvělý!" svěřil se po doběhu dojatý Anderson.

Do sousedního Německa se vydal i jeden z českých ambasadorů závodu Zbyněk Sýkora. "Tím, že tam bylo víc než deset tisíc lidí, tak to bylo opravdu velké. Po celý závod panovala úžasná atmosféra," líčí Sýkora. "Olympijský stadion v Mnichově je obrovský a stejně byl plný lidí. Trasa byla navíc perfektně připravená pro vozík. Žádné kostky, štěrk nebo tramvajové koleje, jen pěkný asfalt. Do toho se parádně vydařilo počasí, takže vyšlo vlastně všechno," vychutnával si svůj druhý ročník.

Kromě jedinečné podpory handicapovaných má závod ještě další specifikum. Trasa a délka závodu není přesně daná, je pro každého individuální. Půl hodiny po tom, co vyrazí poslední běžec, vyjede ze startu catcher car, které představuje pohyblivý cíl. Když vás dojede, váš závod je u konce.

Letošní atmosféru napínavého běhu si mohli užít i ti, kteří se nevydali přímo do jednoho z dějišť akce. S aplikací Wings for Life se mohl zúčastnit každý i ve svém městě. Stačilo být připraven a ve 13.00 vyběhnout, stejně jako desetitisíce dalších nadšenců po celém světě. Pro milovníky organizovaných akcí byly v Praze a Pardubicích připraveny dva oficiální App Runy.

Zbyněk Sýkora Zbyněk Sýkora - český ambasador závodů společně s Miroslavem Šperkem, paralympijským medailistou a českým reprezentantem. Foto: Red Bull Media House

"Běh Wings for Life World Run pro mě znamená strašně moc. Jsem od pasu dolů ochrnutý po nehodě na kole. Kvůli tomu a s tím spojenými zdravotními komplikacemi jsem přišel o mnoho dobrých přátel. V minulosti navíc dostával výzkum léčby poranění míchy celkem málo pozornosti, a tak je čas to změnit," říká belgický triatlonista Marc Herremans, ředitel nadace, na jejíž konto putuje 100 procent ze startovného. "Chtěl bych poděkovat každému, kdo běžel nebo tuto akci podpořil. Během Wings for Life nejen životy měníte, ale i zachraňujete," doplňuje.

Celá částka ze startovného putuje na výzkum poranění míchy, kterou se zabývá nezisková nadace Wings for Life. Tento charitativní běh se svým neobvyklým konceptem proslavil už téměř po celém světě, účastní se ho profesionální běžci, amatéři i handicapovaní sportovci. Překážkou není 13 časových pásem, na 150 různých národností, ani věk soutěžících. Nejstaršímu bylo zatím 95 let.

reklama