Olympiády dětí a mládeže se účastnili i handicapovaní plavci. Oheň jim zapálila Sáblíková

Kristýna Šperková
2. 7. 2017 10:10
Pod olympijským ohněm, který letos zapálila rychlobruslařka Martina Sáblíková, zápolili o medaile mladí sportovci od 12 do 16 let, včetně handicapovaných. V Brně se konala Olympiáda dětí a mládeže a pro handicapované sportovce byly připraveny závody v plavání. Na nich se představily nejmladší plavecké naděje, včetně účastníků loňské paralympiády v Riu, jako byla nejmladší členka výpravy Anežka Floriánková, která na domácí juniorské olympiádě v Brně skončila druhá v celkovém pořadí za Vendulou Duškovou. Kategorii chlapců si podmanil Jonáš Kešnar.
Brno hostilo Olympiádu dětí a mládeže. Po dvanácti letech se na ni vrátilo plavání handicapovaných | Foto: Facebook Olympiády dětí a mládeže

Brno - Plavání handicapovaných se na Olympiádu dětí a mládeže (ODM) vrátilo po dvanácti letech, naposledy bylo zařazeno jako ukázkový sport během ročníku, který se konal rovněž v Brně. "Každý rok se pořadatelé snaží do programu zařadit ukázkový sport handicapovaných, nikdy však plnohodnotně. Až letos se plavání handicapovaných poprvé integrovalo do oficiální soutěže," říká Štěpán Cagaň, ředitel plavání handicapovaných na ODM. Jeho domovská organizace KONTAKT bB - Plavecká akademie bez bariér byla pořadatelem této disciplíny na ODM.

Závody probíhaly ve třech dnech a handicapovaní sportovci plavali společně se zdravými | Foto: Facebook Olympiády dětí a mládeže

Celkem se závodů zúčastnilo 47 plavců, z toho 30 tělesně postižených, 7 zrakově a 10 mentálně. "Na olympiádě letos závodili handicapovaní a zdraví dohromady, což je netradiční, většinou se plave odděleně. My jsme letos provedli takový pokus o integraci zdravých a postižených plavců, a myslím, že se to povedlo a bylo to pěkné," vysvětluje Cagaň pojetí letošních závodů.

V rámci plavání parasportovců se letos na Olympiádě dětí a mládeže v Brně představili tři nejúspěšnější junioři, které v současné době plavání handicapovaných má. Patří mezi ně pražská plavkyně Anežka Floriánková, která zvítězila ve třech kategoriích - znak na 100 metrů, motýlek na 100 metrů a volný způsob na 50 metrů. V celkovém hodnocení ji porazila jen Vendula Dušková reprezentující Karlovarský kraj. Vítěznými výkony v polohovém závodě na 200 metrů, volném způsobu na 100 metrů, prsa na 100 metrů a volný způsob na 400 metrů si podmanila kategorii dívek.

Ivan Nestával, který závodil za Jihočeský kraj, skončil v kategorii chlapců celkově druhý. | Foto: Facebook Olympiády dětí a mládeže

Ještě o jedno vítězství více si připsal Jonáš Kešnar (Jihočeský kraj), který se stal vítězem celkového hodnocení díky nejlepším výkonům v polohovém závodu na 200 metrů, volném způsobu na 100 metrů, motýlku na 100 metrů, prsou na 100 metrů a volném způsobu na 400 metrů. "Jonáš je jedním z nejtalentovanějších mladých plavců, patří mezi českou špičku, co se týče juniorů," potvrzuje Kešnarovu dominanci organizátor Štěpán Cagaň. Na druhém místě celkového hodnocení se vítězstvím ve znaku na 100 metrů a stabilními výkony v dalších závodech umístil Ivan Nestával (Jihočeský kraj).

Nejmladšímu reprezentantovi, který se účastnil letošní Olympiády dětí a mládeže v Brně, bylo teprve 10 let a podle Cagaňa se jedná o další nadějnou mladou krev českého handicapovaného plavání: "Osobně nejvíce překvapil výkon nejmladšího ze závodníků, Davida Kratochvíla, zrakově postiženého reprezentanta Plzeňského kraje. Přestože se narodil v roce 2007, dokázal se umístit na osmém místě celkového hodnocení, což je úctyhodný výkon. Myslím si, že je to pěkný začátek mladého sportovce a že i on bude jednou dobře plavat a reprezentovat."

Alespoň exhibičně se pak na letošní Olympiádě dětí a mládeže představil také další sport handicapovaných - parabadminton. Který kraj bude hostit příští Olympiádu dětí a mládeže ještě není jisté, Štěpán Cagaň však doufá, že se na ní opět představí handicapovaní plavci, a to i díky výborné atmosféře, která na závodišti panovala.