reklama

Pád ze stromu udělal z běžkyně nejlepší českou handbikerku

Kateřina Antošová byla v Riu první českou handbikerkou startující na paralympijských hrách. Kateřina Antošová byla v Riu první českou handbikerkou startující na paralympijských hrách. autor: Toyota ČR
Bývala nadšenou maratonskou běžkyní a jejím snem bylo zazávodit si na maratonu v Berlíně. Náhle se ale vše rozplynulo. Spadla ze stromu a skončila na invalidním vozíku. Svůj sen si nakonec splnila na handbiku. Mít zase vítr ve vlasech, tak znělo předsevzetí nejúspěšnější české handbikerky Kateřiny Antošové.

Kateřina Antošová je nejlepší česká silniční handbikerka, máma tří dospělých synů a vystudovaná systémová inženýrka. S manželem Zdeňkem, který je její největší podporou v životě i ve sportu, objíždí závody u nás i ve světě.

Sport byl vždy nedílnou součástí jejího života. Byla vášnivou běžkyní. Postupně vybíhala na stále delší trasy, až skončila u maratonu a jejím největším snem bylo zaběhnout si maraton v Berlíně.

Kateřina Antošová Kateřina Antošová. Foto: Toyota ČR

Zlomila se pod ní větev

Před sedmi lety šla sklízet hrušky na zahradu do starého sadu. Vzala si žebřík, vylezla na strom a větev pod ní povolila. Kateřina spadla ze čtyř metrů na zem, poranila si míchu a ochrnula na spodní část těla. Vrtulník ji přepravil do nemocnice s vědomím, že už nikdy nepoběží svůj oblíbený maraton. Ne ale s myšlenkami nadobro skončit se sportem.

Už v nemocnici začala spřádat plány, jak si pořídí handbike. Když odcházela z rehabilitačního ústavu, jeden starší handbike už měla koupený. Do té doby byla člověkem, který se snažil stihnout úplně všechno. Sport se pro ni stal nedílnou součástí života i po úrazu.

Toyota ČR

Hned po prvním usednutí na handbike ji zaujal pocit, že se může pohybovat stejně rychle jako před úrazem. Nejvíce však českou handbikerku namotivovalo třetí místo na prvním závodě v Berlíně.  

Tvrdě trénovala a probojovala se na všechny důležité závody. Její příběh může znít jako pohádka s dobrým koncem, ale jí tak nepřipadá. Za vším je prý především dřina.

"Za rok průměrně najedu okolo osmi tisíc kilometrů. Prostě jsem si sedla na handbike a každý den trénovala. Potom jsem si samozřejmě musela najít profesionálního trenéra, protože sama bych to asi nedala," přiznává Antošová.

Kateřina Antošová jako spisovatelka

V roce 2014 vydala Kateřina Antošová knihu s názvem Paradeník aneb Jak jsem spadla z hrušky. O svém "druhém životě" píše s nadhledem, sebeironií a humorem. Knížka měla velký úspěch a čtenáři si vyžádali pokračování, proto o dva roky později vyšel druhý díl Paradeníku s podtitulem Jak se jezdí s Bárou. Příběh změnil vypravěče, aby se čtenáři dozvěděli, co prožívá člověk, který vidí svou ženu padat ze stromu, prožívá s ní její pobyt v nemocnici, rehabilitaci, hledání a nalézání a musí si zvyknout, že má doma vozíčkářku, která občas potřebuje pomoci s naprosto banálními úkony, a přesto se v 50 letech nominuje na paralympijské hry.

Devátá v Riu

I přes svůj handicap cestuje po světě a sbírá jeden úspěch za druhým. Na paralympijských hrách v Riu se umístila na devátém místě, což považuje za svůj největší dosavadní úspěch. Na kontě má vítězství v Českém i Evropském poháru, třetí místo na Berlínském maratonu, třetí místo na závodech světového poháru a čtvrté místo na mistrovství světa v silničním závodě.

Katřina Antošová Kateřina Antošová. Foto: Toyota ČR

Jelikož kolem sebe neměla nikoho, s kým by si o životě na invalidním vozíku mohla popovídat a dozvědět se nějaké informace, založila blog, na kterém sdílí své pocity a příběhy o tom, že všechno se dá překonat. Píše články o tom, jak lze bez problémů cestovat s omezením a také o svých zážitcích ze sportu.

reklama