reklama

Paralympijská šampionka ukončila eutanazií svůj život. Bylo jí 40 let

Belgická paralympijská vítězka Marieke Vervoortová ukončila ve 40 letech prostřednictvím eutanazie svůj život.

Zlatá šampionka z paralympiády v Londýně 2012, kde vyhrála závod vozíčkářů na 100 metrů a na dvojnásobné trati přidala stříbro, a dvojnásobná medailistka z Ria 2016 trpěla nevyléčitelnou degenerativní nemocí svalů.

"Někdy se cítím hodně, hodně špatně. Mívám epileptické záchvaty, brečím, křičím bolestí. Potřebuju hodně léků proti bolesti, valium, morfium," popisovala Vervoortová v roce 2016 v rozhovoru pro BBC s tím, že kvůli bolesti nemůže často ani spát a má problémy s příjmem potravy.

Sportovci, kteří odešli dobrovolně Deprese, alkohol, nevěra. Projděte si příběhy sportovců, kteří ze světa odešli dobrovolně Prohlédněte zde

"Spousta lidí se mě ptá, jak je možné, že mám takové dobré výsledky a pořád se usmívám i přes všechnu tu bolest a nemoc, která požírá moje svaly. Pro mě je sport a závodění na vozíčku léčbou," říkala belgická paralympička.

Eutanazie je v Belgii legální a v roce 2008 podepsala Vervoortová dokumenty, které dávaly lékařům možnost ukončit jednou její život. "Vím, že když už toho na mě bude moc, mám tyhle papíry," vysvětlovala.

K povolení eutanazie potřebovala vyjádření tří lékařů, že trpí nesnesitelnými bolestmi bez možnosti léčby.

V úterý večer dostala smrtící injekci.

reklama