reklama

Reprezentace v parahokeji vstoupila do nové sezony úspěšně. Třikrát porazila Japonsko

Michal Vápenka (sledge hokej) Michal Vápenka (sledge hokej) autor: Toyota
Čeští reprezentanti začali letošní sezonu na domácím ledě v Praze na Hvězdě. S Japonskem sehráli tři přátelská utkání a ve všech dominovali jak herně, tak výsledkově.

Praha - Japonsko, které je již tradičním rivalem národního týmu, přivezlo do Prahy šest nováčků. Ani Češi nehráli v obvyklém složení. Trenér Jiří Bříza zapojil do přátelských zápasů i dva mladé hráče, kteří za reprezentaci nastoupili poprvé.

Přesto však český celek dotáhl všechny zápasy do úspěšného konce a třikrát zvítězil. Největší gólovou převahu si vytvořil ve druhém zápase, kdy asijského soupeře porazil vysoko 7:2, a zlínský útočník Zdeněk Hábl v tomto duelu zaznamenal čtyři góly.

Sledge hokej Čeští reprezentanti se chystají na domácí světový šampionát, který se uskuteční na přelomu dubna a května v Ostravě. Foto: Jaroslava Krakovičová

Podařený vstup do sezóny potěšil i reprezentačního trenéra Jiřího Břízu. "Trošku jsem se obával kvality zápasu, ale mile mě to překvapilo, protože i Japonci předvedli dobrý herní projev a cestování se na nich moc neprojevilo. Přestože jsme gólově dominovali, tak ta utkání pro nás byla velice přínosná."

Jelikož se jednalo o první reprezentační podnik sezony, byl na obou soupiskách prostor pro řadu změn. Někteří hráči chyběli z pracovních nebo studijních důvodů a zkušený kapitán Zdeněk Šafránek se chystá na operaci. V úvodním zápase tak dostali prostor Alex Ohar či Filip Veselý. Pro oba čtrnáctileté hráče znamenalo toto utkání debut na mezinárodní scéně. Národní tým se tak pokusil o obměnu celku, který se, až na malé změny, během posledních deseti let téměř nezměnil a má jeden z nejvyšších věkových průměrů. 

Český tým přípravnými duely zahájil důležitou sezonu, jejímž vrcholem bude na přelomu dubna a května mistrovství světa v Ostravě. Světový šampionát se tak na domácí led vrátí po dlouhých deseti letech.

"Mnoho týmů, včetně Kanady nebo USA, vzpomíná na mistrovství v Ostravě před deseti lety jako na jedno z nejhezčích, co kdy zažily," popisuje hrdě Jiří Bříza. Na bedrech domácího výběru zároveň leží i velká zodpovědnost.

Jiří Bříza (trenér sledge hokejistů) Foto: Lukáš Kratochvíl

Všechny hráče čeká náročná příprava a mnohé i boj s nervozitou. Světový šampionát bude odměnou, a pro některé hráče možná důstojným závěrem jejich dlouhé kariéry. "Kluci jsou rádi, že budou moci přijít jejich manželky, děti, kamarádi, a že si to společně užijeme, ať už to dopadne jakkoliv," říká hlavní reprezentační kouč.

Do závěru sezony sice zbývá odehrát spoustu těžkých zápasů, přesto každý již teď doufá v co nejúspěšnější mistrovství. "Nesčetněkrát jsme skončili na velkých turnajích čtvrtí nebo pátí, ta šance pro získání té vytoužené medaile bude otevřená, "doplňuje závěrem Jiří Bříza.

reklama