reklama

Sedmnáctiletý plavec Kešnar se těší na ME do Dublinu a sní o paralympiádě v Tokiu

Jonáš Kešnar je v sedmnácti letech nadějí českého parasportu. Jonáš Kešnar je v sedmnácti letech nadějí českého parasportu. autor: Archiv Jonáše Kešnara
Na jihu Čech vyrůstá další skvělý reprezentant v plavání. Je jím sedmnáctiletý Jonáš Kešnar z Jindřichova Hradce, který se díky svým výkonům může těšit na srpnové mistrovství Evropy v irském Dublinu.

České Budějovice - Jonáš Kešnar, který nedávno oslavil 17. narozeniny, měl před prázdninami pořádně napilno. S reprezentačním týmem odletěl do italského Lignana Sabbiadora na jeden z letošních velkých závodů světové série World Para Swimming. Spolu s ostatními zde podstoupil proces mezinárodní klasifikace.

V Itálii získal Jonáš stříbro ze 100 metrů znak, bronz z 200 metrů polohovky a bronz z kraulové čtyřstovky, kde vylepšil svůj osobní rekord v dlouhém bazénu časem 4:42. "V Itálii bylo skvěle, potkal jsem se zase po roce s mnoha kamarády z jiných zemí," pochvaloval si Jonáš po příletu. "Atmosféra těchto velkých závodů je prostě úžasná. Měli jsme skvělou partu, takže nikdy nebyla nuda. Zpočátku se mi v místním bazénu moc dobře neplavalo, ale za další dva dny jsem se konečně rozjel, a dopadlo to skvěle. Jsem nadšený, že se mi podařily splnit limity na mistrovství Evropy do irského Dublinu," raduje se Jonáš. 

Ani po Itálii si český plavec neoddechl. V Brně se uskutečnil druhý závod Českého poháru v para plavání, který byl součástí mistrovství České republiky. Díky zařazení závodu do kalendáře World Para Swimming zde mohli plavci plnit limity na srpnové mistrovství Evropy 2018 v irském Dublinu. A jaká byla Jonášova moravská bilance?  50 metrů volný způsob - 2. místo, 50 metrů motýlek - 3. místo, 200 metrů polohový závod - 1. místo, 100 metrů motýlek - 1. místo, 400 metrů volný způsob - 1. místo, celkové umístění v kategorii JUNIOŘI - 1. místo, celkové umístění v kategorii OPEN - 2. místo (celkem 129 plavců).

Jonáš Kešnar Jonáš Kešnar dostal letos na jaře díky Kontu Bariéry bionickou protézu. Foto: Archiv Jonáše Kešnara

V plavkách Jonáš stráví celé prázdniny. "Už v červnu jsem měl čtrnáctidenní soustředění se zdravými plavci ve Strakonicích a v červenci tam budu další tři týdny s klubem Kontakt bB. Mým snem je dostat se na paralympiádu, proto už teď svou výkonnost zaměřuji tak, abych se za dva roky pokusil do Tokia dostat. Svými uplavanými časovými limity snad kritéria splním, tak uvidíme, jak to dopadne," přemýšlí Jonáš, který se narodil bez části pravé horní končetiny, ale se životem se umí poprat. 

Je z něj student ekonomického lycea a úspěšný reprezentant v plavání, který z loňských Evropských paralympijských her mládeže v italském Janově přivezl zlatou medaili i český rekord ze závodu na 400 metrů volný způsob, stříbro z polohové dvoustovky a tři bronzy ze stovky motýlka, znaku a kraulu. Zároveň mu v testech potvrdili mezinárodní klasifikaci S9, která patří lidem s druhým nejmenším způsobem postižení. 

"Nikdy jsem moc nevnímal, že nemám jednu ruku, prostě jsem se smířil s tím, že ji nemám, a snažil se vyrovnat ostatním. Plavu od čtyř let, protože mám vodu rád," pokračuje mladík, kterého základy plavání naučil Ivan Jůna v jindřichohradeckém plaveckém oddíle Kapři. Velkou zásluhu na jeho úspěších má trénování se zdravými vrstevníky v plaveckém klubu v Jindřichově Hradci pod vedením trenéra Jana Šimka.

"Tréninky jsou sice těžší, ale o to víc mě ženou, abych se zlepšil," tvrdí plavec, který v bazénu sází hlavně na nohy. Svůj život si bez vody neumí představit, jeho velkým vzorem je olympijský šampion Michael Phelps a po maturitě by rád studoval na trenéra, aby se pořád mohl točit kolem vody. 

reklama