reklama

Gratulovalo i "áčko". Liga vozíčkářů v curlingu má po prvním víkendu nečekaného lídra

autor: Klára Jelínková
Sezona curlingu je zahájena a pro hráče Sportovního clubu Jedličkova ústavu Praha to byl start ve velkém stylu. EUROVIA liga curlingu vozíčkářů má za sebou první dvě kola v Praze. Všechny týmy absolvovaly šest zápasů a nejlépe se s nimi vypořádal právě Sportovní club Jedličkova ústavu Praha B (JU B). V konkurenci reprezentačních celků Slovenska, Německa, „áčkového“ týmu Jedličkova ústavu a loňských mistrů České republiky HSC Velké Meziříčí mu po úvodním hracím víkendu patří průběžné první místo.

Praha - Úspěch Jedličkova ústavu B je zatím velkým překvapením začátku sezony. V loňském roce se totiž pražskému týmu příliš nedařilo.

Dana Selnekovičová Dana Selnekovičová bojuje v curlingové lize vozíčkářů za Jedličkův ústav B. Foto: Klára Jelínková,

"Zjistili jsme, kde máme slabiny a na to se chceme zaměřit při tréninku. Zároveň si budeme chtít alespoň částečně udržet výkonnost, kterou jsme prokázali tento víkend," přibližuje plány členka vítězného celku Dana Selnekovičová.

Nejtěžší zápas pro něj byl s Novým Městem nad Metují. "Po třech výhrách jsme měli vysoké sebevědomí a mysleli jsme, že to dostaneme zadarmo. Bez pokory se ale hrát nedá a my jsme podcenili soupeře," popisuje jedinou prohru 2:8 Selnekovičová. 

Nečekaný úspěch přeje svým spoluhráčům z klubu i kapitán reprezentace a Jedličkova ústavu A Radek Musílek. "Jsme rádi, že se béčku daří. Delší dobu pracujeme na tom, aby se oba týmy vyrovnaly. Porážka od nich nám tolik nevadí, protože výhra zůstává doma," vysvětluje.

Áčku na začátku ligy patří průběžné třetí místo a o víkendu si vyzkoušeli, že jsou schopni zvládat těžké zápasy. "Vážíme si toho, že se nám podařilo porazit Slovensko. Hráli jsme proti nim jako klub, takže porazit reprezentační tým je pro nás nejcennější skalp," uvádí Musílek. Zároveň ale dodává, že je pro ně těžké překousnout porážku 4:9 od průběžně druhého Velkého Meziříčí, protože je to jejich největší konkurent. Plány do zbytku sezony jsou ale jasné - medaile.

Slovenský národní tým Slovenský národní tým si v Pchjongčchangu vyzkoušel atmosféru paralympijského turnaje. Foto: Klára Jelínková

Ligy se pravidelně účastní také slovenský národní tým. "Všechny zápasy, které hrajeme během ligy vozíčkářů v Praze, jsou těžké. Už zde není lehký soupeř. Svědčí o tom i výsledky jednotlivých utkání," přibližuje reprezentační trenér František Pitoňák.

Jedním z největších úspěchů slovenského týmu je letošní účast na paralympiádě. "Brali jsme ji jako odměnu za naše už desetileté trénování a soutěže. Velmi se nám líbila atmosféra a nyní máme motivaci dostat se na paralympiádu do Číny," dodává Pitoňák.

Výsledky první části Eurovia ligy 2018

1. Jedličkův ústav B 10
2. Velké Meziříčí 9
3. Jedličkův ústav A 7
4. Slovensko 7
5. Nové Město n. Metují 6
6. Polsko 5
7. Německo 4
8. Itálie 0

Stejný cíl má také český národní tým. "Chystáme se na šampionát, kde bychom se chtěli kvalifikovat na mistrovství světa A, které je v březnu. Na světovém šampionátu se potom lépe sbírají body a podle nich postupuje prvních dvanáct týmů na paralympiádu. Nám nyní patří třináctá příčka," popisuje cestu za snem kapitán české reprezentace Musílek.

Liga bude pokračovat dalšími koly na začátku nového roku. Prvních šest týmů s největším počtem bodů se pak zúčastní mistrovství České republiky.

reklama