reklama

Video: Téměř nevidí, přesto se česká paralympionička řítí ze svahu stovkou

Paralympionička Anna Pešková sjíždí svah stovkou, i když téměř nevidí. Toyota
Lyžařka Anna Pešková reprezentuje Českou republiku na právě probíhající paralympiádě v Pchjongčchangu ve sjezdovém lyžování. Přesto, že téměř nevidí, kopce sjíždí stokilometrovou rychlostí. Podívejte se na video.

Pchjongčchang - Stříbro z paralympiády v Turíně, bronz z Vancouveru a zlatá medaile z mistrovství světa v roce 2011. To jsou největší úspěchy paralympioničky Anny Peškové, která reprezentuje Českou republiku ve sjezdovém lyžování i na právě probíhající paralympiádě v Pchjongčchangu.

"Mám zúžené zorné pole, takzvané trubicové vidění. Když se zdravý člověk kouká před sebe, vidí přibližně úhel 180 stupňů. Já vidím jen čtyři stupně. Když tedy například čtu knihu, jedu po řádku a vždy vidím jen jedno slovo," popisuje Anna Pešková svůj handicap, který jí ale nikdy nebránil v tom, aby žila aktivní život. S manželem leze po skalách, sjíždí divokou řeku, jezdí na windsurfu.

Pešková lyžuje rekreačně odmalička. Zároveň se však věnovala i dalším sportům, jako je atletika nebo plavání. První závod absolvovala na základní škole v páté třídě. 

"Při lyžování se dívám svojí trasérce na nohy a dorozumíváme se vysílačkou, kterou máme zabudovanou v helmách. Vidím přezkáče a patky lyží, vidím, kam ty lyže směřují. Ale nevidím nic okolo, nevidím brány, žádné zlomy nebo nerovnosti na sjezdovce," vysvětluje Anna, jak se s trubicovým viděním dá vrcholově lyžovat.

reklama