reklama

Zanardi bude do příštího týdne v komatu, hrozí mu ztráta zraku

Alex Zanardi (2003) Alex Zanardi (2003) autor: Reuters
Alex Zanardi po vážné nehodě na handbiku může přijít o obě oči. Oznámila to nemocnice v Sieně v pravidelné zprávě o zdravotním stavu bývalého pilota formule 1.

V příštích dnech specialisté vyhodnotí situaci, čtyřnásobný paralympijský vítěz každopádně vzhledem k rozsahu zranění hlavy a obličeje po srážce s nákladním vozem zůstane minimálně do příštího týdne v umělém spánku. Teprve tehdy se lékaři pokusí postupně snižovat dávky léků.

Třiapadesátiletý Zanardi, který v roce 2001 přišel o obě nohy po havárii v automobilovém závodě, měl těžkou nehodu v pátek nedaleko Pienzy. Při štafetovém závodě ztratil kontrolu nad handbikem a bočně narazil do protijedoucího vozu. Vrtulníkem byl převezen na kliniku v Sieně a podrobil se tříhodinové operaci hlavy. Od té doby je na jednotce intenzivní péče ve stabilizovaném, ale kritickém stavu. Lékaři dosud nevědí, nakolik může mít poškozený mozek. To bude možné učit až po pacientově probuzení.

Nadále pokračuje vyšetřování okolností nehody. V těle čtyřiačtyřicetiletého řidiče nákladního vozu nebyl zjištěn alkohol ani drogy, sám vypověděl, že se neúspěšně pokoušel střetu vyhnout. Prověřuje se také možné nedostatečné zajištění bezpečnosti při organizaci závodu. V této souvislosti byli podle italských médií vyslechnuti čtyři lidé.

reklama