reklama

Bolt zavítal i mezi handicapované atlety. Padl i nový český rekord v hodu oštěpem

Vítězem oštěpařského sektoru exhibičních závodů handicapovaných atletů na Zlaté tretře 2017 se stal Jaroslav Petrouš. Vítězem oštěpařského sektoru exhibičních závodů handicapovaných atletů na Zlaté tretře 2017 se stal Jaroslav Petrouš. autor: Archiv Jaroslava Petrouše
Světoznámý atletický mítink Zlatá tretra v Ostravě letos přivítal také atlety z řad handicapovaných sportovců, konkrétně koulaře a oštěpaře. Den před hlavním programem Zlaté tretry závodili čeští handicapovaní atleti v atmosféře, kterou si tolik oblíbila i světová sprinterská hvězda, Jamajčan Usain Bolt. Vítězem závodu oštěpařů se stal Jaroslav Petrouš, kterému se zároveň podařilo pokořit vlastní národní rekord.

Ostrava - Den před hlavním atletickým programem se v Ostravě konala exhibice českých handicapovaných koulařů a oštěpařů. Není to poprvé, co Zlatá tretra ve slezské metropoli přivítala para sportovce, loni se vítězem ve skoku do dálky stál německý atlet s amputovanou nohou Markus Rehm. Ten však závodil v rámci hlavního programu a jeho vítězství nad zdravými dálkaři loni vzbudilo diskusi ohledně toho, zda mu odpružená protéza nepřináší spíše výhody. Amputovanou nohu má po úrazech kotníku a kolene také Jaroslav Petrouš, letošní vítěz závodu v hodu oštěpem.

Svět vozíčkářů mě nabíjí energií, říká sportovní reportér Českého rozhlasu Pavel Petr Svět vozíčkářů mě nabíjí energií, říká sportovní reportér Českého rozhlasu Pavel Petr Čtěte zde

Petrouš je držitelem českých rekordů v hodu diskem, oštěpem i ve vrhu koulí. Ten oštěpařský se mu právě na Zlaté tretře podařilo o celý metr přehodit. Přestože se jednalo spíše o exhibiční závod, nový národní rekord byl i tak změřen a bude klasifikován do historických tabulek. To, ale i skvělá atmosféra a možnost setkat se s atletickým idolem celého světa, jsou hlavní důvody, proč bude Petrouš na letošní Zlatou tretru vzpomínat pouze v dobrém.

"Byl to naprosto perfektně zorganizovaný závod, klobouk dolů před ostravskými pořadateli. Moderátor na stadionu hecoval publikum, což mi velmi pomohlo a věřím, že i díky tomu jsem přehodil svůj český rekord. Navíc jsem měl možnost potkat se s Usainem Boltem, prohodit s ním pár slov, což bylo něco naprosto fantastického," říká Petrouš na adresu ostravské sportovní události.

Jaroslav Petrouš, který závodí za tým Atletika Bez Bariér Pardubice, se ostravského mítinku zúčastnil vůbec poprvé, ale již přislíbil účast příští rok, kdy by měl být závod handicapovaných začleněn do předprogramu hlavního dne. Především však bude zařazena Petroušova hlavní disciplína - hod diskem.

Foto: Muž, kterému změnil život jediný skok. Ze Zacha je vozíčkář, ale na život nezanevřel Foto: Muž, kterému změnil život jediný skok. Ze Zacha je vozíčkář, ale na život nezanevřel Prohlédněte zde

"Zařazení hodu diskem na závody Zlaté tretry by pro mě bylo perfektní, protože jsem především diskař a letos jsem si to moc užil - házet v ten samý den, jako špičkoví atleti, to pro mě bude bomba." Petrouš se nyní připravuje na srpnové otevřené mistrovství České republiky v Olomouci, kde se opět chystá atakovat české rekordy, které sám drží. "Uvidíme, jaká bude forma a jak mě to vyhecuje," dodává Jaroslav Petrouš.

reklama