Pardubice jsou krok od finále. Mocný finiš Litvínovu nestačil

4. 4. 2024 19:59
Hokejisté Pardubic vyhráli i třetí utkání semifinálové série play off extraligy proti Litvínovu. Na severu Čech dnes zvítězili 3:2 a při vedení 3:0 na zápasy jim chybí jediný krok, aby po 12 letech postoupili do finále.
Střet Lukáše Sedláka s brankářem Matejem Tomkem
Střet Lukáše Sedláka s brankářem Matejem Tomkem | Foto: ČTK

Vítěznou branku Dynama vstřelili Lukáš Radil, jenž v čase 46:25 zvýšil na 3:0. Tři asistence si připsal další útočník Robert Kousal. Čtvrtý duel se odehraje v pátek opět v Litvínově od 19 hodin.

Pro většinu vyprodaného hlediště bylo úvodní dějství velkým zklamáním. Pardubičtí totiž přestříleli domácí na přesné pokusy mezi tyčky drtivým a málo vídaným poměrem 17:1. Hned po třech minutách se musel hodně činit domácí gólman Tomek, když zlikvidoval Hykův pokus i následnou Sedlákovu dorážku. V deváté minutě trochu zaváhal při Zohornově ráně na bližší tyčku a Východočeši šli do vedení.

Ve 12. minutě dostali hosté puk za Tomkova záda podruhé, sudí však gól kvůli kontaktu Radil s Tomkem neuznali. O chvilku později pykal za faul Ondřej Kaše, Pánik v přesilovce tvrdě vypálil, Tomek vytěsnil kotouč maskou. Krátce nato si však znovu nepohlídal bližší tyčku a Čerešňák ranou bez přípravy zvýšil na 2:0.

Pardubice tak poprvé v letošním play off využily klasickou přesilovku pět na čtyři. "Doufám, že jsem to odčaroval, měli jsme tam nějaké tyčky, břevna… Jsme rádi, že to tam padlo. Doufám, že se to rozběhne," přál si Čerešnák.

Až v 17. minutě vyslal Jurčík první ránu domácího mužstva mezi tyčky, která prošla na Willa.

"Řekli jsme si, že začátek musíme mít dobrý. A dobrý jsme ho neměli… Bylo to od nás takové mrtvé," štvalo domácího útočníka Nicolase Hlavu.

Pardubičtí i ve druhé dvacetiminutovce dál s přehledem kontrolovali dění na ledě. Ve 23. minutě mohl sice snížit Ondřej Kaše, ale s jeho pokusem si poradil Will. Jinak toho hosté Litvínovu příliš nedovolili. Zvýšit mohl Kousal, k zakončení pak nedotáhl velkou možnost Zohorna, jemuž vypíchl kotouč předsunutou holí Tomek. I proto se stav do druhé přestávky nezměnil.

Ve třetí třetině měl další šanci Dynama Paulovič. Když ve 47. minutě sehrála skvěle rychlý kontr trojice Sedlák, Kousal a zakončující Radil, zdálo se být definitivně rozhodnuto. Jenže hned po 43 sekundách snížil úspěšnou tečí Demel. Will tak inkasoval po 157 minutách a 46 sekundách a Severočeši přece jen ožili.

S blížícím se koncem tlak Litvínova sílil. Už čtyři a půl minuty před vypršením základní hrací doby sáhl domácí kouč Mlejnek ke hře bez gólmana a Ondřej Kaše brzy z otočky parádně zavěsil. Litvínovští pak brzy odvolali Tomka z branky znovu a měli několik šancí na vyrovnání. Kirkovi odskočil kotouč v ideální pozici. Hosté však odolali a mohli slavit třetí výhru v sérii.

"Při odvolání gólmana nebylo nač čekat. Do závěru utkání jsme se velmi dobře nastavili, ale bohužel jsme prohráli," mrzelo domácího kouče Karla Mlejnka.

"Dvě třetiny jsme hráli dobře, ve třetí jsme jim dali trošku víc prostoru. První gól dali z ničeho, potom už byli na vlně. Zkusili odvolat brankáře a vyšlo jim to. Vlilo jim to krev do žil, pak měli tlak, my jsme to ale zvládli. Jsme rádi, že jsme to ubojovali a máme třetí bod, hlavně se příště vyvarovat podobných scénářů. Zítra nás nečeká nic lehkého, je to kousek, ale hodně práce před námi," uvedl Čerešňák.

Semifinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Verva Litvínov - HC Dynamo Pardubice 2:3 (0:2, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 48. Demel (Baránek, Abdul), 56. O. Kaše (Zile, Kirk) - 9. T. Zohorna (R. Kousal), 16. Čerešňák (Radil, R. Kousal), 47. Radil (R. Kousal, L. Sedlák). Rozhodčí: Jeřábek, Mejzlík - Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. Diváci: 5944 (vyprodáno). Stav série: 0:3.

Litvínov: M. Tomek - Demel, Baránek, Jaks, Zile, D. Zeman, Czuczman, Šalda - Koblasa, M. Sukeľ, Kirk - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Jurčík, A. Kudrna - Havelka, Jícha, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Hájek, Vála - Hyka, L. Sedlák, Pánik - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - M. Kaut, A. Musil, Paulovič - Vondráček, Poulíček, Mandát. Trenér: Zadina.