reklama

Pelta se pustil do Berbra. A čeká kontrolu z ministerstva

Miroslav Pelta s Dušanem Svobodou, jehož podporuje v místopředsednické volbě Miroslav Pelta s Dušanem Svobodou, jehož podporuje v místopředsednické volbě autor: CPA
Ve volbách předseda FAČR Miroslav Pelta podpoří na místopředsednickou funkci za ligu sparťana Dušana Svobodu

Praha - Dosud proti němu neřekl křivého slova. Teď Miroslav Pelta mocného muže fotbalového zákulisí Romana Berbra poprvé zkritizoval.

"Jeho neprofesionální výroky znehodnocují moji práci," řekl poměrně tvrdě čtyři dny před volební valnou hromadou Fotbalové asociace ČR úřadující předseda.

Šlo o reakci Romana Berbra na palbu červených karet, jíž se dočkaly kluby z ČFL a českých divizí, které daly předsednickou nominaci Markétě Haindlové (více zde). Berbr řekl deníku Sport, že komu se to nelíbí, může si jít hrát jinam.

Na dění ve fotbale dokonce zareagoval i ministr průmyslu Martin Kuba, který zpochybnil důvěryhodnost fotbalového prostředí a upozornil na to, že do něj plynou štědré státní dotace. S tím, že by si stát měl lépe pohlídat, jak se tam s nimi nakládá.

Pelta se kontroly nemůže dočkat

"Když taková slova řekne ministr, a navíc člověk, který má po mém soudu v ODS velkou budoucnost, tak jsem zbystřil, to nemůžete brát na lehkou váhu, to není sranda. On už to řešil i s ministerstvem školství, měl jsem telefonát s jejich náměstkem Kocourkem, pošlou nám sem kvůli těm dotacím kontrolu," říká Pelta.

"Ale já to vítám, protože systém jejich rozdělování u nás je naprosto transparentní, o to se daňoví poplatníci nemusí obávat," slibuje Pelta.

Nicméně současné dění ho prý samotného přiměje k tomu, aby se bedlivěji zaměřil na sféru výkonnostního fotbalu. Podobně Pelta mluvil po tzv. Křetínského tašce o tom, že se musí pozorněji podívat na to, co se děje ve fotbale profesionálním...

Markéta Haindlová nakonec stejně dostatečný počet nominací nezískala, a tak na předsedu kandiduje pouze Pelta. "Kdybych měl pocit, že jsem snad brzdou českého fotbalu, tak toho nechám. Ale já si myslím, že českému fotbalu mám co dát. Máme Strahov, bude nová budova, získali jsme ME hráčů do 21 let... Já mám pocit, že jsem odvedl hodně práce. Ale třeba ta slova Romana Berbra ji znehodnocují."

Mocenské výroky = neadekvátní škody

Berbr má podle něj dobré nápady, kterými český fotbal posouvá dopředu. "Třeba různé předpisy a tak. Ale některé ty jeho mediální výroky jsou neprofesionální, neslučují se s etikou, morálkou. Pak se vytvářejí emoce, sepisují se různé výzvy...," zlobí Peltu.

Jeho samotného by prý nikdy nenapadlo komukoli bránit, aby kandidoval proti němu. "S tím bych neměl nejmenší problém. I když si nemyslím, že sedmadvacetiletá dívka bez zkušeností z fotbalu by byla tím správným řešením."

Roman Berbr bude na sobotní valné hromadě kandidovat na českého místopředsedu. "On hodně pracuje, má dobré nápady, ale s těmi jeho mocenskými výroky nemohu souhlasit a musím se vůči nim vymezit. Vznikají kvůli nim velké neadekvátní škody," říká Pelta. "Na dnešním zasedání výkonného výboru jsem s ním o tom mluvil."

Od předsedy Řídící komise pro Čechy Rostislava Votíka si zase Pelta vyžádal zprávu o tom, co se dělo v zápasech klubů, které si daly do souvislosti červené karty, jež v hojném počtu zinkasovaly, se svou podporou Markéty Haindlové. "Delegáti hlásili, že ty skutky se staly," vyšetřil věc Pelta.

Svobodu podpoří, samostatnou ligu ne

Nejsledovanějším soubojem valné hromady bude volební souboj o pozici místopředsedy za ligu. "S Jaromírem Šeterlem mám také dobré vztahy, ale moji osobní podporu bude mít Dušan Svoboda, který v poslední době odvedl spoustu dobré práce," podpořil Pelta kandidáta Sparty.

Svoboda je známým propagátorem myšlenky samostatné české ligy. Tady už je ale Pelta opatrnější. "Z pozice šéfa Jablonce jsem tu myšlenku vždycky podporoval. Ale když jsem dnes i předsedou FAČR, vidím širší kontext, hlavně strukturu financování. A z toho už jsem pak míň nadšenej... Já projekt spuštění samostatné ligy podpořím, až bude jistota, že bude umět generovat patřičné prostředky. V příštím ligovém ročníku se v tomto směru rozhodně žádné změny ještě dělat nebudou."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama