Phelps začal výborně. Světovým rekordem a první zlatou

sid
10. 8. 2008 6:26
Michael Phelps vyhrál polohovku na 400 metrů

Peking - První část své olympijské mise splnil americký plavec Michael Phelps na jedničku. Polohový závod na 400 metrů vyhrál v novém světovém rekordu.

Navíc s obrovským náskokem na druhého Maďara Lászla Cseha. Třetí skončil další Američan Ryan Lochte.

Druhou zlatou by Phelps rád přidal už zítra, kdy je v olympijském plaveckém areálu na programu štafeta na 4x100 m volný způsob. V Pekingu má v plánu vyhrát ještě sedm závodů a překonat tak 36 let starý rekord krajana Spitze, který v Mnichově získal sedm nejcennějších kovů.

Třiadvacetiletého šampióna povzbuzoval stejně jako včera americké basketbalistky v hledišti prezident George Bush. Mezi diváky se objevil také softwarový magnát Bill Gates.

Phelps atakoval světový rekord už v předchozí rozplavbě, nakonec ale raději šetřil síly a zaplaval ho až ve finálovém závodě. Jeho nová hodnota je čtyři minuty, tři sekundy a osmdesát čtyři setin. Své dosavadní maximum vylepšil Američan o více než vteřinu.

Stejný kousek se povedl také dvacetileté Australance Stephanie Riceové. Ta stejný závod v ženské kategorii vyhrála v čase 4:29,45 a do cíle dohmátla těsně před Coventryovou ze Zimbabwe.

V mužském závodě na 400 m volný způsob triumfoval Korejec Park Tae-hwan, až šestý skončil favorizovaný Hackett z Austrálie. Jde o vůbec první korejské plavecké zlato v historii Her.