reklama

Podvod v gymnastice? Federace prověří věk Číňanky

16 nebo 14? Věk Číňanky Che kche-sin prověří Mezinárodní gymnastická federace 16 nebo 14? Věk Číňanky Che kche-sin prověří Mezinárodní gymnastická federace autor: Reuters
Gymnastce Che kche-sin je údajně pouhých 14 let

Peking - Čínský stroj na vyhledávání sportovních talentů možná udělal chybu. Anebo podvod. Mezinárodní olympijský výbor žádá po gymnastické federaci přezkoumání, jestli Číňané nevyslali do závodu příliš mladou gymnastku.

Případ čínské reprezentantky Che kche-sin, která získala individuální zlato na bradlech a v soutěži družstev, které je podle řady důkazů pouhých 14 let, tak má další pokračování. 

Mezinárodní gymnastická federace by s oficiálním stanoviskem měla přijít už dnes.

Zfalšované dokumenty?

Podle předložených dokumentů se drobná dívka narodila 1. ledna 1992, ale některá média už delší dobu tvrdí, že Che kche-sin na dřívějších kláních soutěžila s pozdějším datem narození.

To by ale odporovalo olympijským regulím - závodnice musí dosáhnout věku minimálně 16 let.

Ve čtvrtek také jeden americký počítačový expert prohlásil, že se mu podařilo dostat k čínským státním dokumentům, které prokazují, že Che kche-sin je o dva roky mladší, než uvádí tamní gymnastický svaz.

Minimálně pochyby také vzbuzuje popisek pod fotografií gymnastky, kterou loni vydala čínská tisková agentura Nová Čína. Pod snímkem je možně si přečíst o "13leté Che kche-sin".

Přímé důkazy zatím chybějí

Čcheng Fei, Che Kche-sin a Ťiang Jü-jüan ze zlatého gymnastického družstva Číny Další zlatý úspěch dosáhla Che kche-sin (uprostřed) v soutěži družstev Foto: Reuters

Olympijští činovníci jsou zatím klidní a nechtějí před výsledky vyšetřování vydávat unáhlená prohlášení. Podle všeho zatím nemají v ruce nic, co by jednoznačně dokazovalo, že čínské úřady svou závodnici "postaršily".

"Pokud jsme dostali pravou dokumentaci, jsou tyto údaje uspokojivé," uvedla mluvčí Mezinárodní olympijské komise Giselle Daviesová. Čínský svaz už dříve dal veřejnosti k dispozici kopii pasu Kche-sin.

Pochybnost o věku se ale vyskytla i u dalších čínských reprezentantek Ťiang Jü-jüan a Jang I-lin. Jako první s podezřením vystoupila trenérka amerického družstva Martha Karolyi, která zpochybnila prohlídku zubů, kterou se prokazuje věk reprezentantek.

Gymnastický trenér Lu Šan-Šen prohlásil, že federaci dodal další pádné důkazy, které by měly rozptýlit i poslední pochybnosti o věku závodnice.

"Naše těla jsou jiná než západní"

Číňanům se také nelíbí, že média argumentují tělesnými propozicemi čínské závodnice, která vyrostla do výšky pouhých 142 centimetrů a váží jen 33 kilogramů.

"Protože asijská těla jsou jiná než "západní", objevují se nejrůznější pochybnosti, i když by neměly," myslí si další z čínských trenérů Chuang Jü-pin.

Pokud se ale obvinění ukáží jako oprávněná, utrpí tamní program na vyhledávání sportovních talentů - do něhož Číňané vkládají miliardy - hodně ošklivý šrám.

reklama