Poslanci proti Číně: Udělují medaile za boj za svobodu

Pavel Baroch
16. 8. 2008 20:00
Političtí vězni dostávají Medaili svobody
Foto: Ludvík Hradílek

Praha/Peking - Kromě oficiálních medailí pro nejlepší sportovce se u příležitosti olympiády v Pekingu udělují i ocenění pro bojovníky za lidská práva.

Každý den dostane vybraný politický vězeň, který je držen čínskými úřady v rozporu s mezinárodními lidskými právy, od evropských poslanců ze Skupiny Zelených/Evropské svobodné aliance symbolickou "Medaili svobody".

"Zatímco budou olympijští atleti bojovat o medaile, doufáme, že naše medaile svobody přitáhnou pozornost k těm, co jsou uvězněni za to, že mluví o demokracii, praktikují svá náboženství, bojují za práva žen a menšin nebo brání životní prostředí," uvedli ve svém prohlášení Daniel Cohn-Bendit a Monica Frassoni, spolupředsedové této frakce.

"Pokud čínská vláda varuje před politizací olympijských her, žádá nás tím, abychom zavřeli oči nad situací lidských práv v Číně. Lidé jsou v Číně vězněni za to, že bojují za práva, která jsou v jiných částech světa považována za základní," dodali Cohn-Bendit a Frassoni.

Uvězněn za kritiku olympiády

Prvním, kdo ocenění od evropských poslanců získal, je známý čínský disident Chu Ťiou, který byl na jaře v Pekingu odsouzen ke třem a půl letům vězení za "rozvracení státní moci a socialistického zřízení".

Chu Ťia je aktivistou za podporu demokracie, ochranu životního prostředí a povědomí o nemoci AIDS. Byl zatčen už loni v prosinci, protože na internetu zveřejnil několik článků a poskytl rozhovor zahraničním novinářům. Kritizoval také to, že olympiádu organizují lidé, kteří mají na svědomí potlačování lidských práv.

Čtyřiatřicetiletý muž je stejně jako jeho manželka, rovněž známá disidentka Ceng Ťin-jen, vyznavačem tibetského buddhismu.

Dva roky v domácím vězení

Chu Ťia předchozí dva roky strávil v domácím vězení, Evropská unie a USA už několik let marně usilují o jeho propuštění. V domácím vězení zůstává jeho žena.

"Tlak vyvíjený na Čínu v souvislosti s dodržováním lidských práv by neměl být chápán jako negativní hodnocení čínské kultury nebo obrovského čínského ekonomického pokroku, ale měl by být součástí konzistentní a konstruktivní kritiky porušování univerzálních lidských práv kdekoli na světě," konstatoval Ondřej Liška, místopředseda české Strany zelených pro zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy