reklama

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Bach jedná v KLDR: Sport nemůže vytvořit mír, řekl

Předseda MOV Thomas Bach. Předseda MOV Thomas Bach. autor: Reuters
Thomas Bach a další členové MOV jednají v Severní Koreji. Rozhovory se soustředí na další rozvoj sportu v KLDR.

Pchjongjang - Na třídenní návštěvu dnes do Severní Koreje přiletěl předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Delegace přicestovala na pozvání severokorejského olympijského výboru, které MOV obdržel během lednových rozhovorů ve Švýcarsku o účasti sportovců KLDR na hrách v Pchjongčchangu.

Rozhovory na aktuální "historické" návštěvě se soustředí na "další rozvoj sportu v Korejské lidově demokratické republice" a přípravu účasti reprezentantů KLDR na nadcházejících olympijských hrách. Média zatím nemají informace o tom, zda by se delegace MOV mohla setkat s vůdcem komunistického režimu Kim Čong-unem.

Návštěva mezinárodní delegace přichází měsíc po "úspěšné" účasti sportovců KLDR na hrách v Jižní Koreji, která podle MOV vyslala světu poselství míru z Korejského poloostrova. Podle AFP přinesla olympiáda citelné sblížení obou zemí. Poprvé v olympijské historii se například oba národní výbory dohodly na sestavení jednoho týmu, což byl případ ženského hokeje.

Od ukončení her v Pchjongčchangu podnikl Kim Čong-un svou první zahraniční cestu od nástupu k moci v roce 2011, když tento týden tajně navštívil Čínu, a na 27. dubna dnes zástupci Severní a Jižní Koreje stanovili termín prvního mezikorejského summitu po více než deseti letech. Ten má dokonce následovat schůzka severokorejského vůdce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

"Sport nemůže vytvořit mír, ale sport může vystavět mosty, otevřít dveře," řekl v únoru Thomas Bach AFP. "Můžeme ukázat, že dialog nás může dovést k pozitivnímu výsledku. (…) Co se týče toho ostatního, je na odpovědných politicích, aby konali, v jejich moci je využít tento elán k vedení diskusí. Z pohledu MOV bude tento dialog pokračovat i po zhasnutí olympijského ohně," dodal.

reklama