Překvapení se nekonalo. Češi v oštěpu a výšce nezářili

mp
23. 8. 2008 15:30
Oštěpař Thorkildsen sebral Železnému olympijský rekord
Romana Dubnová skončila soutěž výškařek s bolestnou grimasou. Při pokusu na 193 si zvrtla nohu a finále pro ni skončilo | Foto: Reuters

Peking - Bez překvapivého úspěchu skončil poslední den atletických soutěží pro české reprezentanty. Ve finálových bojích nezazářili oštěpař Veselý ani výškařky Straková s Dubnovou.

Žádný z českých zástupců se nedostal mezi desítku nejlepších.

Oštěpaři Vítězslavu Veselému se nepodařilo zopakovat výkon z kvalifikace, v níž si osobním rekordem 81,20 zajistil účast v dnešním finále.

Mezi ostřílenými borci se tak svěřenec Jana Železného protlačil na velmi lichotivé páté místo.

V samotném závodě ale poslal oštěp jen do vzdálenosti 76,76 metru a do užšího finále se nedostal. S Pekingem se tak Veselý rozloučil dvanáctým místem.

Železný přišel o rekord

Na opačný konec výsledkové listiny oštěpařského měření sil se propracoval Nor Andreas Thorkildsen.

Obhájce zlata z Atén poslal do historie olympijský rekord Jana Železného, když českou legendu přehodil pokusem dlouhým 90,57 metru.

Byl to jediný devadesátimetrový hod v soutěži, i v celé sezóně. Druhý Lotyš Ainar Kovals hodil téměř o čtyři metry méně, i když 86,64 je jeho osobním maximem.

Třetí zůstal zástupce oštěpařské velmoci Finska Tero Pitkämäki pokusem dlouhým 86,16 metru. Na stupních vítězů působil Fin zklamaně - právě on se měl s Thorkildsenem utkat o zlato.

Konec na nosítkách

Hodně smolný závod prožila česká výškařka Romana Dubnová, která si při pokusu o zdolání laťky ve výšce 193 centimetrů zvrtla nohu a závod pro ni skončil na nosítkách.

Její reprezentační kolegyni Ivě Strakové se podařilo tuto výšku napotřetí zdolat, ale na 196 centimetrech už uspět nedokázala a ve výsledkové listině jí patří dvanáctá pozice.

O zlatu rozhodoval dramatický duel mezi Belgičankou Tiou Hellebautovou a Blankou Vlašičovou z Chorvatska.

Ani jedna z atletek neskočila výšku 207 centimetrů, a proto nakonec rozhodlo, že Hellebautová potřebovala na předešlých 205 pouze jeden pokus, zatímco Vlašičová dva. Bronz získala Anna Čičerová z Ruska.