reklama

Putin o debaklu Rusů: Na Hry se jezdí vítězit, ne potit

autor: Reuters
Rusko má za sebou nejhorší ZOH v historii

Moskva - Po prezidentovi ruské federace Dmitriji Medveděvovi se ke kritice výkonů ruských sportovců na olympijských hrách ve Vancouveru přidal také současný ministerský předseda a předchůdce Medveděva v prezidentském úřadě Vladimír Putin.

Vyslanci někdejší světové supervelmoci totiž i přes předchozí masivní finanční podporu státu přivezli z Britské Kolumbie pouze tři zlaté (a celkem patnáct medailí), což je nejhorší výsledek v dějinách SSSR / Ruska.

Výsledek o to nepříjemnější, že příští zimní olympiádu hostí právě Rusko; v roce 2014 se Hry budou konat v Soči.

Čtěte také: Kde jsou ty sovětské časy, lituje po fiasku na OH Rusko

"Zaslechl jsem, jak někteří lidé říkají, že není nejdůležitější být mezi vítězi, že je nejdůležitější podat co nejlepší výkon," citovala Putina po páteční večerní schůzi vlády agentura AP.

"Musím vám říct, že tak to rozhodně není. Na olympiádu se nejedete vypotit, ale vyhrát," pokračoval ve své kritice coubertinovské olympijské myšlenky vlivný politik.

Utratili miliardy a výsledek? Pokles formy

Také podle Putina za mizernými výsledky ruských reprezentantů není nedostatek peněz, kterých podle předsedy vlády šlo na sport minimálně stejně, jako v zemích, které se v žebříčku získaných medailí umístily mnohem lépe.

Sovětští fanoušci sborné Foto: Reuters

"Zdá se mi, že čím víc peněz utrácíme, tím skromnějších výsledků dosahujeme," tvrdí Putin. "Možná ty peníze nebyly utraceny na to, na co měly být utraceny."

Stejně jako včera Medveděv si i premiér zavzpomínal na sovětské časy, kdy "sborná" vládla na zimních olympijských hrách světu.

"Ze sovětského systému přípravy sportovců si musíme vzít to nejlepší a k tomu připojit současné mezinárodní zkušenosti," prohlašuje druhý muž ruské federace.

Z konkrétních kroků Putin navrhl zlepšení platových podmínek trenérů či přísnější dohled právě nad utrácením dotací a jednotlivými kroky sportovního výchovného systému.

"(Olympijské hry v) Soči jsou v našem národním zájmu a budeme se na ně soustředit. Miliony fanoušků čekají, že budeme nejlepší. Každopádně se mezi ty nejlepší musíme do roku 2014 vrátit." 

Kanadská střelnice. Obětí se stalo Rusko Kanadská střelnice. Obětí se stalo Rusko Prohlédněte zde

reklama