reklama

Paralympiáda startuje. Díky vyloučení Rusů na ní Češi mají vyšší ambice

Zahajovací ceremoniál paralympiády 2016. Zahajovací ceremoniál paralympiády 2016. autor: Reuters
XV. letní paralympijské hry byly v noci na čtvrtek slavnostně zahájeny. Sice jsou už patnácté v pořadí, ale přesto budou něčím jiné, jsou totiž bez ruské výpravy. Do Ria mělo odcestovat 267 ruských sportovců, kteří se měli představit v 18 odvětvích. Jejich místa byla přerozdělena ostatním zemím, a paralympionikům tak ubylo hned několik soupeřů a favoritů na cenné kovy. To může pomoci i české výpravě, která se poohlíží po osmi až devíti pódiových umístěních.

Praha – Na paralympijských hrách v Londýně bylo Rusko s 36 zlatými, 38 stříbrnými a 28 bronzovými medailemi v tabulce národů druhou nejúspěšnější zemí hned za Čínou. V letošním roce se ruští sportovci žádným cenným kovem nepochlubí, neboť je Mezinárodní paralympijský výbor kvůli státem organizovanému dopingu z her vyloučil, což potvrdily i nezávislé soudy ve Švýcarsku.

"Je to hodně komplikované. Na jednu stranu je skvělé, že Mezinárodní paralympijský výbor měl odvahu vyloučit ruské sportovce a potrestat státem řízený doping. Na druhou stranu spousta těch kluků a holek jsou v tom možná dost nevinně. My moc nevíme, co se tam dělo. Je mi jich líto, ale jsem také rád, že Rusům někdo takzvaně šlápl do úsměvu. Doping je většinou selhání jednotlivce nebo sportovního odvětví. Takto organizovaně to tu nebylo od 70. let," přiblížil plavec Jan Povýšil.

Paralympiáda začala ve velkém stylu: létající vozíčkář, "selfíčka" i obří ohňostroje Paralympiáda začala ve velkém stylu: létající vozíčkář, "selfíčka" i obří ohňostroje Prohlédněte zde

Jak už to bývá, neštěstí jedněch může výrazně napomoci jiným. Jak tedy bude těžit z ruského distancu ostatní státy?

O velkého soka přijde i Povýšil

Nemusíme pro příklad chodit daleko. Právě Povýšilovi, kterého čeká start již na páté paralympiádě, díky distancu Rusů ubyl velký soupeř – král mistrovství světa 2015, Roman Ždanov.

Českého plavce vyzval například v disciplíně 50 m znak v kategorii S4 (plavci, kteří mohou používat paže, ale mají omezenou funkci trupu a omezenou nebo žádnou hybnost dolních končetin nebo sportovci po amputaci tří končetin; pozn red.), ruský plavec dohmátl zlatý a na Povýšila zbyla jen čtvrtá příčka.

Těhotenství neplánuji a ochrnutá již jsem. Virus zika elitní českou paralympioničku netrápí Těhotenství neplánuji a ochrnutá již jsem. Virus zika elitní českou paralympioničku netrápí Čtěte zde

"Na mistrovství světa v loňském roce nás všechny vypráskal. Letos na evropském šampionátu už to nebylo tak hrozné, ale znovu jsem prohrál," vzpomíná Povýšil. "Já jsem se připravoval na to, že bych ho hrozně rád porazil. Radši bych ho tedy porazil sám nebo s ním prohrál po souboji ve vodě, to by bylo lepší než to vyloučení," dodal Povýšil.

Čeští plavci mají tedy o soupeře méně. Cenný kov z paralympijských her v Riu ale přesto pětinásobný medailista z olympiád neslibuje. "Tohle slíbit nedokážu, ale uvidíme!“

S medailí by se mohlo počítat i na atletickém stadionu

Bez ruské výpravy má větší šanci na medaili i atletka Eva Berná. I ona je sběratelkou bronzových medailí. Atény, Peking a Londýn – zde všude vybojovala česká atletka ve vrhu koulí třetí místo.

Ve světových tabulkách byla v letošním roce na nepopulární čtvrté příčce, to se ale s neúčastí Ruska změnilo. "Mám teď ve vrhu koulí větší šance, jelikož vypadla ruská výprava. Je to blbé, ale je to tak. Já jsem se tak ve světových tabulkách posunula o jedno místo výše, na třetí příčku. Ale jestli se povede medaile, tak to se rozhodne až na stadionu. Vždy může někdo překvapit," popisovala svou situaci Eva Berná.

U cyklistů to ale neplatí

Jiná situace je podle Jiřího Ježka mezi handicapovanými cyklisty. Konkurence je obrovská a výpadek Rusů podle něj nic neřeší.

Rio si jedu užít, tvrdí Ježek. Ambice nemám, po příští sezoně skončím Rio si jedu užít, tvrdí Ježek. Ambice nemám, po příští sezoně skončím Čtěte zde

"V cyklistice je ta neúčast Rusů nahrazena těmi, kteří skončili těsně pod čarou. Často to byli i favorité na medaile. Pro nás se asi nic nemění. Je mi některých ruských sportovců líto, protože věřím, že někteří v té dopingové aféře nejeli. To rozhodnutí jsme ale neudělali my, je to tak, jak to je. Já věřím, že hry budou i tak kvalitní, " prozradil dění v cyklistice Jiří Ježek

Kolik medailí tedy přivezou Češi?

Odhadovat počet medailí před velkou sportovní akcí je vždy náročné a také dost o náhodě, aktuální formě českých sportovců, ale i soupeřů. Na letních paralympijských hrách v Londýně v roce 2012 reprezentovalo Českou republiku 46 sportovců, kteří získali celkem 11 medailí. Na tento úspěch by výprava ráda navázala i v roce letošním.

"Já bych byla ráda, kdyby se počet medailí pohyboval mezi osmi a devíti cennými kovy. Držím palce všem, kteří byli úspěšní už na paralympiádě v Londýně a získali medailová umístění, aby je obhájili. Přeji samozřejmě i těm ostatním, aby dosáhli co nejlepších výkonů," prozradila své přání místopředsedkyně Českého paralympijského výboru Alena Erlebachová.

V Riu bojuje od čtvrtka o cenné kovy celkem 37 českých handicapovaných sportovců. Nejvíce zástupců má atletická výprava. Druhou nejpočetnější část tvoří cyklisté. Paralympiáda vyvrcholí příští neděli, 18. srpna.

reklama