reklama

Ruští sportovci se topí v dopingových kauzách. Stát jim zaplatí miliony za právníky

Ilustrační foto Ilustrační foto autor: ČTK
Ruský olympijský výbor (ROC) vyčlenil 30 milionů rublů (téměř 11 milionů korun) na právní pomoc sportovcům.

Řada ruských reprezentantů z různých odvětví má problémy kvůli dopingu. Vedle vytvoření nové výdajové položky v rozpočtu už dříve ROC informoval o plánovaném vzniku dvou pracovních skupin. Jedna se má věnovat práci na obnovení členství Ruské atletické federace v IAAF a druhá chránit práva ruských sportovců.

Prezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov řekl agentuře TASS, že miliony by měly být určeny na právní aktivity podporující práva a zájmy ruských sportovců. "Práce na právní ochraně práv a zájmů našich sportovců je jedním z nejdůležitějších současných úkolů. Je to velká výzva, která vyžaduje komplexní přístup k velmi různorodým a někdy citlivým případům se spoustou specifik," citoval ho server insidethegames.biz.

Měla by vzniknout skupina právníků, která bude připravena okamžitě poskytnout pomoc ruským sportovcům ve sporech s mezinárodními sportovními organizacemi. Navíc chce prohloubit spolupráci s vysokými školami, které vzdělávají budoucí právníky.

K zapojení se do boje o obnovení členství ruské federace v IAAF vyzval ROC ruský prezident Vladimir Putin. Ruští atleti totiž od listopadu 2015 nesmějí závodit pod národní vlajkou a pouze vybraná prověřená skupina smí startovat na mezinárodních soutěžích jako neutrální sportovci. Mezinárodní atletická federace IAAF suspendaci jedenáctkrát prodloužila, a pokud se situace do konce roku nevyřeší, hrozí ruským atletům, že nebudou mít svou vlajku ani na olympijských hrách 2020 v Tokiu.

reklama