Sarko i pan Lu jedou do Číny. Dali přednost byznysu

Blahoslav Hruška
6. 8. 2008 21:34
Na zahájení olympiády bude 80 státníků
Děti salutují před vlajkou čínské lidové armády.
Děti salutují před vlajkou čínské lidové armády. | Foto: Reuters

Peking - Jet, nebo nejet? Takové dilema v souvislosti se slavnostním zahájením olympijských her v Číně příliš mnoho světových politiků neřešilo.

Na čestných místech v ochozech Ptačího hnízda navíc nakonec usednou i ti, kteří dávali nejhlasitěji najevo, že vztahy s Čínou nejsou jen ekonomickou prioritou - francouzský prezident Nicolas Sarkozy a australský premiér Kevin Rudd.

I když oba vyzývali k oficiálnímu dialogu s tibetským lídrem dalajlamou a speciálně na Paříž se Číňané dívali skrz prsty kvůli masivním protestům proti olympijské pochodni, Sarkozy i Rudd na ceremoniálu chybět nebudou.

Důvod? Ekonomika opět zvítězila nad kritikou lidských práv a autoritářské politiky čínského režimu.

Čtěte více: Sarkozy otočil. Na zahájení olympiády nakonec pojede

V případě Sarkozyho to není neobvyklé - ekonomickou diplomacii v podobě nových kontraktů pro francouzské firmy předvedl v Libyi a také nedávné přijetí syrského lídra Bašára Asada v Elysejském paláci podle znalců přinese lukrativní kontrakty.

Čtěte více: Paříž hostila Asadův comeback do světa diplomacie

Rudd měl složitější pozici. Jako vystudovaný sinolog, který obhájil diplomovou práci o čínském disidentovi Wej Ťing-šengovi a jehož jméno jeho čínští přátelé foneticky počínštili na Lu Kche-wen, měl zdroje o porušování lidských práv z první ruky.

Nakonec ale i "pan Lu" prohlásil, že v bojkot olympiády nevěří.

Účast světových lídrů na ceremoniálu a jejich fotky v novinách mají pro čínskou vládu politický rozměr. "Olympiádou dáváte najevo i vlastním lidem, že zbytek světa schvaluje legitimitu vlády a podporuje ji," citovala agentura AP filosofa Sü Jou-jüa, jednoho z kritiků komunistického režimu.

Kevin Rudd během přednášky na pekingské univerzitě.
Kevin Rudd během přednášky na pekingské univerzitě. | Foto: Reuters

Pátečního slavnostního zahájení se zúčastní na 80 světových politiků.

Merkelová zůstane na Kanárech

Nebude mezi nimi ale například britský premiér Gordon Brown (ten ale přijede na zakončení her), rakouský prezident Heinz Fischer nebo kancléřka Angela Merkelová.

Ta dala před olympiádou přednost dovolené na Kanárských ostrovech.

Oficiální zastoupení v pátek nebude mít ani Česko: premiér Mirek Topolánek se do Číny chystá až příští středu, prezident Václav Klaus stále rehabilituje po operaci kyčelního kloubu.

Čtěte více: Premiér na olympiádu poletí, ač pozvání Číny odmítá

 

Právě se děje

Další zprávy