reklama

Sice nevidí, ale trefovat terče dokážou velmi přesně. Známe mistry republiky ve zvukové střelbě

autor: Archiv: TJ Zora Praha, Jiří Jelínek
Střílejí s klapkami na očích, přesto se trefují do terče velmi přesně. Vítěz mistrovství České republiky Milan Hradil byl jen osm bodů od celkového maxima, které bylo stanoveno na 200 bodů. V ženách dominovala Zuzana Duchoňová.

Praha – Milan Hradil a Zuzana Duchoňová se v sobotu stali novými mistry republiky ve zvukové střelbě. Republikový šampionát se konal v Praze na půdě TJ Zory.

Zvuková střelba vychází z policejní tréninkové střelby na laserovém trenažeru. Závodník, byť nevidomý, má i přesto zakryté oči speciálními brýlemi. Právě proto se soutěže mohou zúčastnit i ti, jejichž zrakové schopnosti jsou třeba jen částečně narušeny.

Řídí se zvukovými tóny, které jim hrají ve speciálních sluchátkách. Čím vyšší je tón, tím blíže středu střelec míří. Ve sluchátkách také závodníkům zazní, kolikátý pokus proběhl a kam střela zamířila. Terč a zbraň jsou propojeny a zásah se okamžitě zobrazuje na počítači hlavního rozhodčího.

Včera jsme pořádali Mistrovství ČR v simulované zvukové střelbě. Atmosféra byla skvělá, přesvědčte se sami. :) A pokud vás zvuková střelba zaujala, tak se přijďte v sobotu 12. listopadu podívat na naše Otevřené turnaje na Prahu 3. V ZŠ Lupáčovka bude střelba k vyzkoušení.

Zveřejnil(a) TJ Zora Praha z.s. - nevidomí sportovci dne NaN. undefined NaN

Během mistrovského závodu stříleli účastníci na dvou stanovištích. Rozdíl byl především ve váze pistole. V závodě se používá standardní zbraň ráže 9 milimetrů. V jednom případě je však její váha o poznání těžší, a pro závodníky je tak mnohem náročnější dobře mířit.

Oproti klasické střelbě je zde ještě jeden rozdíl. Nevidomý střelec má k dispozici asistenta, který mu v úvodu navede ruku tak, aby mířil do prostoru terče. Samozřejmě v době navádění nesmí střelec vystřelit, pak má závodník dvacet vteřin k tomu, aby zasáhl cíl.

Střelec s asistentem Při zvukové střelbě se při míření používá i asistent, pak už je to ale na střelci, aby udržel směr a vystřelil. Foto: Archiv: TJ Zora Praha

Na každém terči měli účastníci republikového mistrovství k dispozici celkem deset střel. Přesný střed byl ohodnocen desítkou, takže celkovým maximem bylo 200 bodů. Aby se střelec kvalifikoval na hlavní závod sezony, musel splnit během sezony střelecký limit, a to hned třikrát. Pro muže byl stanoven na 160 bodů a pro ženy na 140.

Třinácté mistrovství ovládl favorit a lídr letošních tabulek Milan Hradil, který se na konci závodu mohl pyšnit výsledkem 192 bodů (95 + 97). V ženách dominovala Zuzana Duchoňová, která si vystřílela skvělých 175 bodů (85 + 90). 

Stupně vítězů v mužské kategorii Vedoucí muž letošních tabulek, Milan Hradil, ovládl mužskou kategorii i na MČR 2016 | Foto: Archiv: TJ Zora Praha, Jiří Jelínek
reklama