Skvělý start: Češi zásluhou Jágra porazili Slováky

18. 2. 2010 8:12
Česko - Slovensko 3:1
Češi se radují: Porazili Slováky 3:1
Češi se radují: Porazili Slováky 3:1 | Foto: Reuters

Vancouver - Hokejový turnaj na olympijských hrách ve Vancouveru začali čeští hokejisté výborně. Ve čtvrtečním zápase svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky porazili Slováky 3:1.

Hlavní hvězdou tohoto derby se stal Jaromír Jágr, jenž zaznamenal vítězný gól a na další přihrál.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Český výběr, který nastoupil v bílých dresech, do utkání nevstoupil vůbec špatně.

Pomohla mu k tomu i přesilová hra, při vyloučení Cibáka si vytvořil obrovskou šanci Kaberle. Halákovi prošel puk pod tělem, jenže nakonec jej stihl ukrýt v lapačce.

Jágr a spol. zůstali nastěhováni v útočném pásmu a právě útočník Omsku mohl otevřít skóre. Poklepáním si řekl o puk, Červenka mu jej poslal, ovšem Halák byl na místě.

Největší šanci si pak na druhé straně vypracoval soupeř. Chára v šesté minutě našel ujíždějícího Pálfyho, který se zbavil Blaťáka a objevil se sám před Vokounem. Český gólman však proti jeho pokusu vytáhl fantastický zákrok betonem.

Slováky to povzbudilo a dál hrozili po střelách Zedníka a Mariána Hossy.

Hra se přelévala z jedné strany na druhou. "Rozohrali príťažlivú partiu emotívneho hokeja, ktorý na užšom klzisku žiaril v modernej rýchlej verzii starých kombinačných škôl," píší slovenské on-line deníky o úvodní části zápasu.

V 10. minutě to byli Češi, kteří se dostali do vedení. Důležité, i když trochu kuriózní branky docílil kapitán mužstva Patrik Eliáš, jenž nepřesnou ránu Blaťáka tečoval holí přesně do sítě.

Český tým pak začal tahat za kratší konec

Za pár vteřin se v nadějné pozici ocitl Milan Michálek, nicméně střele chyběl moment překvapení, a tak se skóre nezměnilo.

Slováci se k odpovědi neměli. Z viditelně otřesených svěřenců kouče Filce vynikla jen snaha Gáboríka, který se (s faulem) zbavil Poláka a málem překonal Vokouna. Do konce třetiny pak jen zaujala Vokounem pokrytá bomba Višňovského.

Obraz hry se po přestávce změnil, z českého pohledu k horšímu.

Čtěte dále: Demitra varuje: Češi umí trestat. Musíme dobře bránit

Uteklo totiž jen sedmačtyřicet vteřin a zásluhou elitní slovenské formace bylo vyrovnáno. Gáborík z levé strany pohotově vypálil a puk se od břevna odrazil za bezmocného Vokouna.

Našeho východního souseda to nakoplo a během druhé části přestřílel český tým. Zvláště pokusy Cháry nebo Mariána Hossy vypadaly nebezpečně a Růžičkovo mužstvo tahalo více než deset minut za kratší konec.

Když nevycházely ani přesilové hry, musel vypomoci Jaromír Jágr.

Útočník, který v tomto týdnu oslavil osmatřicáté narozeniny, byl i vinou malého zranění z úvodu dlouho neviditelný a Slováci jej hlídali ve dvou. Přesto se stal hlavní hvězdou závěru prostřední třetiny.

Dal gól a připravil další pro Plekance

Na konci osmatřicáté minuty dostal pas od Červenky, najel před Haláka, jehož překonal parádní ranou pod betonem.

Ale to nebylo vše! Za chvíli dostali Češi možnost hrát přesilovku, Jágr vybojoval u tyče puk, našel Plekance a ten zvýšil na 3:1. Šlo o mimořádně důležitý gól. I proto, že do sirény označující přestávku chyběly dvě vteřiny.

Podobně jako na začátku druhé třetiny, také úvodní vteřiny třetí dvacetiminutovky se hráčům v bílých dresech příliš nepovedly. Nejdříve pálil vedle Stümpel, chvíli po něm zahrozil Zedník, ovšem na spolehlivého Vokouna nevyzrál.

Až za několik minut se českému týmu podařilo zklidnit hru a tempo duelu upadlo.

Platilo to ale jen do 52. minuty, kdy rozhodčí poslali Hejdu na trestnou lavici. Slovenský tlak narostl do obřích rozměrů, nejdříve Vokounovi vypadl kotouč z rukavice, pak Marián Hossa pálil vedle.

Závěrečné drama ale Češi nepřipustili a ubránili důležité tři body. Další zápas sehrají v sobotu brzo ráno (1:30 našeho času), kdy vyzvou Lotyšsko. Slováci budou hrát proti Rusku.

Česká republika - Slovensko 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Eliáš (Blaťák, Havlát), 38. Jágr (Červenka), 40. Plekanec (Jágr, Židlický) - 21. Gáborík (Marián Hossa, Demitra).
Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Watson - Losier (oba Kan.), Heyer (USA). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0.
Česká republika: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák, T. Kaberle, Kubina, Hejda, Blaťák, Z. Michálek - Havlát, Plekanec, Eliáš - Jágr, Červenka, Čajánek - Erat, Krejčí, Fleischmann - M. Michálek, Vašíček, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, Marcel Hossa - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Zedník, Handzuš, Bartečko - Radivojevič, Kopecký, Cibák. Trenéři: Ján Filc, František Hossa a Lubomír Pokovič.