Slováci na bronz nedosáhli. Gólové dostihy pro Finsko

28. 2. 2010 6:59
O třetí místo: Finsko - Slovensko 5:3
Finové se radují z bronzových medailí
Finové se radují z bronzových medailí | Foto: Reuters

Vancouver - Finští hokejisté vyhráli bitvu o třetí místo, když vyhráli nad Slovenskem 5:3, a radují se z bronzových medailí.

Slováci tak nenaplnili svůj medailový sen, přestože po dvou třetinách vedli 3:1.

Zkraje třetí části totiž Finové slepenými góly vývoj otočili na 4:3 a jejich vítězství definitivně pečetil do prázdné branky Filppula.

Zápas jsme sledovali ŽIVĚ

Zápas zprvu nenaznačoval, že by Finsko nebo Slovensko bronzové medaile až tolik zajímaly. Jakoby spíš oba týmy ještě vstřebávaly zklamání z neúspěšného semifinále.

O první vzruch před tou či onou brankou se postarali Šatan a na druhé straně Lehtinen, avšak první stěžejní moment zápasu přišel až v 19. minutě. To využil první finskou přesilovku přesnou ranou z mezikruží Salo.

Úvodní branka spádu utkání notně pomohla a najednou to vypadá, že třetí místo má nesmírnou hodnotu.

Hraje se nahoru dolů a jen co se naskytla Slovensku ve 30. minutě možnost další přesilovky, chytá šanci za pačesy a Gáboríkem vyrovnává.

Další pětiminutovku poznamenala série vyloučení, čehož litovali daleko více seveřané. Preciznost slovenských přesilovek potvrdil při dvojnásobné převaze Marián Hossa.

A aby toho nebylo málo, předvedli se Filcovi svěřenci také v následném oslabení. Skvěle provedené přečíslení dva na jednoho zakončoval Demitra.

Finové se rychle oklepali

Rychlý obrat však hráče ze země tisíce jezer nepoložil a také oni se v přesilových hrách činili. Chvíli poté, co se po návratu Cibáka do hry změnila přesilovka pět na tři pouze v jednoduchou výhodu, snižoval na 2:3 šťastnou tečí svého dresu Hagman.

Finům narostla křídla a za necelé dvě minuty bylo vyrovnáno. Olli Jokinen mířil přesně nad Halákovu vyrážečku.

A když si o chvíli musel jít nuceně odpočinout na trestnou lavici Marián Hossa, Slováky polel studený pot. Právem. Další trefou dokonal famózní obrat znovu Olli Jokinen.

Nicméně Slovensko se nevzdalo a stejně jako v zápase s Kanadou předvedlo úžasný závěrečný nápor, při němž se měl Kiprusoff co ohánět. Největší šance však Marián Hossa i Zedník zmařili. Gól Filppuly do prázdné branky už jen pečetil finský bronz.

Na Slováky tak zbylo jen nepopulární čtvrté místo. Přesto slaví historický úspěch, navíc zanechali na turnaji velmi sympatický dojem.

O 3. místo:

Finsko - Slovensko 5:3 (1:0, 0:3, 4:0)
Branky a nahrávky:
19. Salo, 46. Hagman (Timonen), 47. O. Jokinen (J. Ruutu), 49. O. Jokinen (Pitkänen, Kiprusoff), 60. Filppula (Timonen) - 30. Gáborík (Demitra, Chára), 36. Marián Hossa (Handzuš, Demitra), 39. Demitra (Marián Hossa). Rozhodčí: Devorski, Watson (oba Kan.) - Blümel (ČR), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 7:9. Využití: 3:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 17.322.

Finsko: Kiprusoff - Salo, Timonen, Pitkänen, Lydman, Lepistö, Niskala, Kukkonen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - T. Ruutu, M. Koivu, Filppula - Miettinen, N. Kapanen, Hagman - O. Jokinen, J. Ruutu, Peltonen. Trenér: Jukka Jalonen.
Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, Kopecký - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Šatan, Handzuš, Zedník - Radivojevič, Cibák, Marcel Hossa. Trenér: Ján Filc.