Španělé jsou ve finále. Itálii udolali na penalty

27. 6. 2013 23:54
Španělsko je druhým finalistou Poháru FIFA, v semifinále porazili Itálii na penalty.
Španělé se radují z postupu do finále Poháru FIFA po penaltovém rostřelu s Itálií | Foto: Reuters

Praha - Soupeři Brazílie ve finále Poháru FIFA budou fotbalisté Španělska. Rozhodla o tom jejich výhra v penaltovém rozstřelu s Itálií.

V normální hrací době branka nepadla, i když Italové měli hned několik dobrých šancí. Další příležitosti přišly v prodloužení, kdy oba týmy nastřelily tyč.

Nakonec musely rozhodnout až penalty, konkrétně sedmá série. Jako první zaváhal Ital Bonucci, což následně potrestal Navas a poslal Španěly do finále.

Španělé předváděli sterilní fotbal

Svěřenci Vicente del Bosqueho se o další trofej do své bohaté sbírky utkají v neděli s dosud neporaženým výběrem domácích kanárků.

Ti herně přesvědčili rozhodně více. Španělé totiž v semifinále od začátku předváděli vysoce sterilní fotbal. Jejich hra bez nápadu a rychlého přechodu do útoku velmi nudila a Italové, kteří chtěli odčinit loňskou porážku 0:4 z finále Eura, se činili.

Casillas reflexivně vyrazil hlavičku Maggia

Prandelliho tým vystavěl neprostupný defenzivní blok, z něhož vyrážel do rychlých brejků. A byl tak o poznání nebezpečnější, než španělský celek.

Pološance Maggia, Giaccheriniho a Marchisia ještě gólem příliš nezaváněli, obrovská šance prvně jmenovaného, který se ve 35. minutě ocitl na malém vápně nikým nehlídán, však ano. Casillas vytáhl proti hlavičce reflexivní zákrok.

Vzápětí se na druhé straně individuálně uvolnil Torres, který dostal překvapivě šanci v základní sestavě, ale levačkou minul branku.

Giaccherini orazítkoval tyč, Xavi také

Ve druhé půli se oba týmy střídaly v krátkodobých převahách a Španělé především díky střídajícímu Navasovi zlepšili svou hru. Piqué mohl pět minut před koncem rozhodnout, ale střelou vysoko nad rozhodně svou partnerku Shakiru v hledišti stadionu ve Fortaleze nepotěšil.

Prodloužení nabídlo nejprve dvě tyče, z kopaček Giaccheriniho a Xaviho, a poté už pouze nudné čekání na penaltový rozstřel. V tom se nejprve dvanáct hráčů nemýlilo, aby poté fatálně selhal stoper Bonucci. Jesus Navas poté proměnil a rozpoutal španělské nadšení.

Semifinále fotbalového Poháru FIFA ve Fortaleze:

Španělsko - Itálie 0:0, na penalty 7:6

Penalty proměnili: Xavi, Iniesta, Piqué, Ramos, Mata, Busquets, Navas - Candreva, Aquilani, De Rossi, Giovinco, Pirlo, Montolivo. Neproměnil: Bonucci. Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 60.000.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro (79. Mata), Torres (94. Martínez), Silva (52. Navas). Trenér: Del Bosque.

Itálie: Buffon - Barzagli (46. Montolivo), Bonucci, Chiellini - Maggio, Pirlo, De Rossi, Giaccherini - Candreva, Marchisio (80. Aquilani) - Gilardino (91. Giovinco). Trenér: Prandelli.