reklama

Stosedmiletá syrská uprchlice utekla do Německa za rodinou

autor: Aktuálně.cz
Žena zvládla cestu do Evropy a přes Turecko a Řecko se dostala do Německa

Berlín - Stosedmiletá Syřanka Sabríja Chaláfová utekla ze své rodné země před sedmi měsíci kvůli intenzivním bojům. Spolu se synem zvládla náročnou cestu přes Turecko až do Řecka. A nyní díky přímluvě německých politiků se jí podařilo dostat až do Německa, kde se konečně setkala se zbytkem rodiny, informovala agentura AP.

V Berlíně Syřanku přivítalo více než 20 příbuzných, včetně vnuků, pravnuků a teprve 33denní prapravnučky.

Podle pravidel platných v Evropské unii si uprchlíci musí zažádat o azyl v první zemi z nynější osmadvacítky, do které vkročí. V případu Chaláfové to bylo Řecko, ve kterém strávila poslední dva měsíce. Jak ale uvedl Christoph Sander z německého úřadu pro uprchlíky, v tomto případě bylo ženě z humanitárních důvodu umožněno, aby odcestovala do Německa.

Jak poznamenala agentura DPA, k rozhodnutí o osudu syrské uprchlice došlo nedlouho poté, co o ní zveřejnil článek list Süddeusche Zeitung. Němečtí poslanci se pak obrátili dokonce na prezidenta Joachima Gaucka, aby v případu zasáhl.

Německo již dříve oznámilo, že přijme až 10.000 syrských uprchlíků, nejvíce ze zemí Evropské unie. Od začátku války v Sýrii před třemi lety uprchly zejména do sousedních zemí více než dva miliony Syřanů.

reklama