14. 2. 2010 5:25
Závod vyhrála Američanka Kearneyová
Závod vyhrála Američanka Kearneyová.
Závod vyhrála Američanka Kearneyová. | Foto: Sport

Cypress - Možná by si česká akrobatická lyžařka Nikola Sudová zasloužila medaili za statečnost, avšak z olympijských cenných kovů, které se v neděli rozdávaly v kanadském Vancouveru za jízdu v boulích, si nevybojovala žádný.

V závodě totiž česká lyžařka nepřekonala následky vážného zranění kolene, které se jí přihodilo několik týdnů před začátkem Her, a v závodě skončila až šestnáctá.

Závod vyhrála Američanka Hannah Kearneyová, vítězka kvalifikace, před domácí favoritkou Jennifer Heilovou a další Američankou Shannon Bahrkeovou.

Nikola Sudová, která nenastupovala po zranění kolena, ani do kvalifikace ani do finále úplně zdravotně fit, vstoupila do finálové jízdy jako devátá v pořadí.

Se startovním číslem 9 a ortézou na noze zvolila od začátku (jak dříve avizovala) pomalejší tempo, avšak přes precizní jízdu v boulích se nevyvarovala chyb především při dopadech na obou skocích.

Poté, co předvedla divákům jednoduchou helikoptéru při prvním a salto prohnutě při druhém skoku, dojela do cíle v čase 31.10.

Abzvláště při dopadu na druhém skoku bylo jasně vidět, jak ji zradilo právě zraněné koleno, v němž si před měsícem přetrhla vaz.

Rozhodčí svoji jízdou příliš neohromila, a tak nakonec skončila až na šestnáctém místě.

Rodačka z Jablonce nad Nisou byla ve finále jedinou českou zástupkyní. Třetí reprezentantka - mladičká Tereza Vaculíková, totiž nezvládla při prvním akrobatickém skoku dopad, a její naděje na postup tak zhasly až příliš brzy.