Kanada je dál bez prohry, Finové promrhali náskok. Švýcaři rozcupovali Dány

Aktualizováno 18. 5. 2024 18:54
Kanadští hokejisté porazili na MS v "české" skupině A v Praze 5:3 Finsko, přestože rychle prohrávali 0:2. Švýcarsko zvítězilo nad Dánskem vysoko 8:0. Kanada, Švýcarsko i Česko už mají jisté čtvrtfinále.
Harri Säteri a Brandon Tanev v zápase MS 2024 Kanada - Finsko
Harri Säteri a Brandon Tanev v zápase MS 2024 Kanada - Finsko | Foto: Reuters

Finové začali skvěle a už po 95 vteřinách se prosadil pohotovou dorážkou Puljujärvi.

Jen o chvilku později se proti pravidlům provinil hvězdný kanadský mladík Connor Bedard a Finové trestali - ve 4. minutě zvýšil Valtteri Puustinen.

Odpovědět mohl kanadský kapitán John Tavares, finský gólman Harri Säteri ho však vychytal. V 15. minutě už Dylan Cozens zblízka snížil.

O 97 vteřin později vyrovnal Brandon Tanev, o platnosti jeho zásahu rozhodli sudí až u videa.

Ve druhé části se oba celky vystřídaly v přesilovkách. Ve 29. minutě se v oslabení dostal po objetí branky k zajímavému zakončení Dawson Mercer, Säteriho však nepřelstil, pak pomohla finskému gólmanovi při střele Nicka Paula již v rovnovážném stavu tyčka.

Ve 37. minutě se prosadil podruhé v utkání Puljujärvi a Finové znovu vedli. Krátce nato byl na pět minut a do konce zápasu vyloučen kanadský bek Bowen Byram, menší trest však dostal i Puljujärvi. Při hře čtyři na čtyři využil prostoru na ledě Power a vyrovnal.

Seveřané na začátku třetí třetiny ještě dohrávali zbytek přesilovky, ale stavem nepohnuli. Ve 46. minutě prověřil Binningtonovu pozornost Mäenalanen.

O chvíli později se provinil proti pravidlům Hannes Björninen, Kanaďané sice přesilovku nevyužili, ovšem v 52. minutě šli poprvé v utkání do vedení.

Pierre-Luc Dubois vybojoval kotouč za brankou, Tavares na sebe vytáhl gólmana a Hagel už měl po jeho nahrávce snadný úkol.

V 58. minutě měl obrovskou šanci na vyrovnání zblízka Arttu Hyry, jenže neproměnil. Chvilku nato sáhli Finové k oddechovému času. Když zbývalo do vypršení základní doby 100 sekund, odjel Säteri na střídačku a jeho tým to zkusil se šesti bruslaři v poli. Místo vyrovnání však dovezl kotouč do prázdné branky Mercer a definitivně rozhodl.

Švýcaři vyrovnali nejvyšší vítězství

Švýcaři, kteří si drží na šampionátu neporazitelnost, se ujali proti Dánsku vedení v čase 4:10. Kevin Fiala nabil Nikovi Hischierovi, který zamířil k protější tyčce.

Dánové se potom ubránili při vyloučení Matiase Lassena. V 18. minutě ovšem vystihl kapitán Roman Josi dánskou rozehrávku a na gólmana Frederika Dichowa vyzrál bekhendovým blafákem.

Po 39 vteřinách druhé části Švýcaři potrestali faul Nicka Olesena z konce prví třetiny. Andres Ambühl přihrál Fialovi, který překonal přesouvajícího se Dichowa.

V čase 23:58 skóroval Fiala podruhé. Po Hischierově přihrávce ještě u levé tyče nestihl zakončit, ale po objetí branky zasunul puk u druhé tyče za Dichowa.

Dánům se nepodařilo snížit při vyloučení Calvina Thürkaufa. Potom se sice ubránili při dvou oslabeních, ale ve 34. minutě znovu inkasovali. Přihrávku Daria Simiona proměnil Senteler.

Do třetí třetiny Dichowa nahradil Mathias Seldrup. Po 23 vteřinách dostal puk Patrick Russell za Leonarda Genoniho, ale sudí Jan Hribik a Mikko Kaukokari po revizi u videa gól neuznali.

Ve 43. minutě se dostal v oslabení do úniku Calvin Thürkauf a bekhendovým blafákem překonal Seldrupa. Potom se prosadil Christoph Bertschy a výsledek dovršil v 55. minutě po Bertschyho střele z dorážky Tristan Scherwey.

Svěřenci trenéra Patricka Fischera vyrovnali rekordní výhru turnaje, o kterou se postaralo v neděli Finsko proti Velké Británii rovněž výsledkem 8:0. Brankář Genoni udržel ve svém třetím vystoupení na turnaji první čisté konto.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Kanada - Finsko 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Cozens (Mangiapane, Power), 17. B. Tanev (Tavares), 38. Power (Cozens, Parayko), 52. Hagel (Tavares, Dubois), 60. Mercer (Power) - 2. Puljujärvi (Rissanen, Innala), 4. V. Puustinen (Hyry, Saarijärvi), 37. Puljujärvi (Vittasmäki, Mäenalanen). Rozhodčí: MacFarlane (USA), Schrader (Něm.) - Zunde (Lot.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 3:4, navíc Byram (Kanada) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 17.303.

Kanada: Binnington - Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger - Mercer, McBain, B. Tanev - Bedard, Paul, McCann - Dubois, Tavares, Hagel - Bunting, Cozens, Mangiapane - Greig. Trenér: Tourigny.

Finsko: Säteri - Jesper Mattila, O. Määttä, Vittasmäki, M. Lehtonen, Kaski, Rissanen, Saarijärvi, Riikola - Jormakka, Björninen, Mäenalanen - Pakarinen, Mikael Granlund, Innala - Puljujärvi, O. Kapanen, A. Oksanen - Jääskä, Hyry, V. Puustinen. Trenér: J. Jalonen.

Dánsko - Švýcarsko 0:8 (0:2, 0:3, 0:3)

Branky a nahrávky: 5. Hischier (Fiala, Josi), 18. Josi, 21. Fiala (Ambühl, Hischier), 24. Fiala (Hischier), 34. Senteler (Simion), 43. Thürkauf, 46. Ch. Bertschy (Scherwey, Thürkauf), 55. Scherwey (Bertschy, Kukan). Rozhodčí: Hribik (ČR), Kaukokari (Fin.) - Hynek (ČR), Wyonzek (Kan.). Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 17.225.

Dánsko: Dichow (41. Seldrup) - Nicholas B. Jensen, Bruggisser, Lassen, M. Lauridsen, O. Lauridsen, Larsen, Koch - N. Andersen, Wejse, Poulsen - F. Storm, Russell, Blichfeld - Aagaard, Moelgaard, N. Olesen - From, True, Scheel - Schultz. Trenér: Gath.

Švýcarsko: Genoni - Glauser, Josi, Kukan, Siegenthaler, Loeffel, Marti, Jung - Ambühl, Thürkauf, Scherwey - Niederreiter, Hischier, Fiala - Kurashev, Jäger,Andrighetto - Simion, Senteler, Herzog - Ch. Bertschy. Trenér: Fischer.

1. Švýcarsko 5 4 1 0 0 24:8 14
2. Kanada 5 4 1 0 0 25:13 14
3. Česko 5 3 1 1 0 19:9 12
4. Finsko 5 2 0 1 2 17:10 7
5. Dánsko 6 2 0 0 4 14:26 6
6. Rakousko 5 1 0 1 3 15:24 4