Neporazitelní Švýcaři ve čtvrtfinále vyzvou Česko

14. 5. 2013 22:39
Švýcaři neprohráli ani svůj sedmý zápas v základní skupině a do čtvrtfinále jdou z prvního místa.
švýcaři na turnaji zatím neprohráli. Skvělou šňůru výher neuťali ani Bělorusové. | Foto: Reuters

Stockholm - Sedmé vítězství si na závěr základní skupiny mistrovství světa v hokeji připsali dosud neporažení Švýcaři, kteří v úterý ve Stockholmu přehráli Bělorusko 4:1.

S 20 body tak suverénně ovládli skupinu S a ve čtvrtfinále (čtvrtek, 14:45) narazí Česko, které ve vzájemném duelu o čtvrtou příčku deklasovalo Nory 7:0 (více zde).

Bělorusové favoritovi dlouho vzdorovali

Bělorusové, kteří jsou pořadateli příštího šampionátu, přitom nadělali Švýcarům poměrně dost problémů.

Od druhé minuty zápasu sice prohrávali brankou Romana Josiho 0:1, jenže na začátku třetí třetiny dokázali srovnat a Helvéti se museli začít strachovat, že ztratí bod, který k prvnímu místu ve skupině potřebovali.

Jejich chmury ale rychle rozehnali Matthias Bieber a Julien Walker, kteří v 51. a 54. minutě dali Švýcarům dvoubrankový náskok. V závěru pak vítězství týmu Seana Simpsona zpečetil trefou do opuštěné klece opět Walker.

Výhra Švýcarů současně znamená, že se ve čtvrtfinále utkají Kanada se Švédy (čtvrtek, 20:15).

Také Švédové se na vítězství nadřeli

Ti nakone i s bratry Sedinovými a bekem Edlerem dokázali udolat v severském derby bojovné Dány 4:2. O svém triumfu ale rozhodli až razantním nástupem do třetí třetiny.

Po čtyřiceti minutách totiž vedli Dánové 2:1, když proti brance Daniela Sedina se vytasil dvěma pěknými trefami Madsen a Starkov. Jenže ve dvojčatech z Örnsköldsviku mají Švédové dvojitou sílu a to se ukázalo i nyní.

Ve 41. minutě totiž protlačil kotouč do síte Henrik a chvíli po něm se prosadil Thörnberg. Tentýž hráč pro změnu po asistenci Edlera uzavřel v 51. minutě celkový účet zápasu a také soubojů v základních skupinách šampionátu.

Od čtvrtka se již začně bojovat o medaile.

Výsledky mistrovství světa v hokeji - skupina A (Stockholm):

Bělorusko - Švýcarsko 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 42. Korvyšin (Andrjuščenko, Šinkevič) - 2. Josi, 51. Bieber (Josi, Berra), 54. Walker (Bieber), 60. Walker. Rozhodčí: Fraňo (ČR), Vinnerborg (Švéd.) - Valach (SR), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 2206.

Bělorusko: Bělinskij - Kaznaděj, Černook, Graborenko, Jeronov, Šinkevič, Goroško - Kulakov, Kolcov, Kitarov - Ugarov, Meleško, Stas - Andrjuščenko, Kovyršin, Gavrus - Demkov, Stefanovič, Kislyj - Solomonov. Trenér: Andrej Skabelka.

Švýcarsko: Berra - Seger, Vauclair, Josi, Von Gunten, Blindenbacher, Furrer, Diaz, Blum - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Gardner, Suri, Ambühl - Bodenmann, Cunti, Hollenstein - Walker, Bieber, Traschler. Trenér: Sean Simpson.

Česká republika - Norsko 7:0 (VÍCE ZDE!)

Dánsko - Švédsko 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 8. Madsen (Starkov), 37. Starkov (Madsen, Green) - 25. D. Sedin (L. Eriksson, H. Sedin), 41. H. Sedin (L. Eriksson, D. Sedin), 42. Thörnberg (Lindberg, Pettersson), 51. Thörnberg (Pettersson, Edler). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Zalaski - Carlson (oba Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 4:3, navíc Danielsson (Švédsko) 10 min. Bez využití. Diváci: 11.568.

Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, Jesper B. Jensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Mads Boedker - N. Jensen, Jakobsen, Mikkel Boedker - Green, K. Staal, Hardt - Storm, Björkstrand, Madsen - Dresler, Poulsen, Starkov - J. Jensen. Trenér: Per Bäckman.

Švédsko: Markström - Granberg, Edler, E. Gustafsson, Tallinder, Fransson, S. Kronwall, Fälth - D. Sedin, H. Sedin, L. Eriksson - S. Hjalmarsson, Persson, Landeskog - Danielsson, Lindberg, Thörnberg - Pettersson, Lundqvist, Järnkrok - Jämtin. Trenér: Pär Marts.