reklama

Zmatení jménem Plíšková. Hraje pod své možnosti, přesto už usedla na trůn, říká americký expert

Karolína Plíšková. Karolína Plíšková. autor: Reuters
Karolína Plíšková. Záhada, se kterou si lámou hlavu i světoví tenisoví odborníci.

Praha - Současný ženský tenis nabízí nepřeberné množství zápletek, příběhů, zvratů, velkých překvapení i smutných zklamání. A jednu z hlavních rolí v téhle atraktivní reality show momentálně hraje Karolína Plíšková.

Je těžké najít člověka, který by mi ve všem úplně sedl, přiznává Plíšková. Ideál už ani nehledá Je těžké najít člověka, který by mi ve všem úplně sedl, přiznává Plíšková. Ideál už ani nehledá Čtěte zde

Česká jednička vzbuzuje velká očekávání, kterým prozatím nedokázala stoprocentně dostát. A to i přesto, že se v červenci navzdory nevyrovnaným výkonům objevila na prestižním postu světové jedničky. 

Na trůnu nevydržela ani dva měsíce, po US Open ji nahradila Španělka Garbině Muguruzaová, kterou však záhy vystřídala třetí ze současných největších hvězd Rumunka Simona Halepová.

Co ale čekat od pětadvacetileté Češky v další fázi její slibně rozjeté kariéry? Tu otázku si pokládají tenisoví experti po celém světě. 

Se zajímavou analýzou nyní přišel jeden z těch nejrenomovanějších. Americký novinář Steve Tignor věnoval Plíškové celý článek, v němž se zamyslel nad jejím potenciálem. 

Už samotným titulkem toho řekl poměrně dost. "Zmatení jménem Plíšková: Dokáže Karolína dosáhnout na svůj nekonečný potenciál?" Američan na jednu stranu obdivně zhodnotil talent české tenistky. Na straně druhé ale vyjmenoval řadu slabin, které zatím brání Plíškové v ještě úžasnějším rozletu.

V Česku se vychovávají roboti, říká šéf tenisové Sparty. Tlak ambiciózních rodičů už je za hranou V Česku se vychovávají roboti, říká šéf tenisové Sparty. Tlak ambiciózních rodičů už je za hranou Čtěte zde

Tignor zmínil poslední porážku Češky, která se udála v osmifinále turnaje v Pekingu. Rumunka Sorana Cirsteaová favoritku vyprovodila po setech 6:1, 7:5. Plíšková ve druhé sadě vedla už 5:2 a 40:0, setboly ale neproměnila. Ani ten čtvrtý v následné hře při vlastním servisu. A už neuhrála ani jediný gem. Pro špičkovou hráčku velké selhání.

"Cirsteaová se na kurtu chovala tím správným způsobem. Ukázala, jak miluje boj. Plíšková bohužel předvedla pravý opak," naznačil americký odborník, že u světové trojky postrádal bojovnost a výraznější zaujetí pro hru. To je koneckonců problém, který se u Plíškové vyskytuje pravidelně.

Určitou omluvou může být velká únava. Tu ostatně sama tenistka během nepovedeného asijského turné přiznala. Pozitivem naopak je, že Plíšková v žádném případě sezonu nezabalila. Angažování Rennae Stubbsové svědčí o tom, jak moc chce grandslamová finalistka uspět v Singapuru na Turnaji mistryň. "Dobré je, že zůstává hladová," napsal Tignor. 

Největším úkolem pro Stubbsovou podle něj bude přinést do duše české hvězdy novou pozitivní energii a dostat z ní na kurtu více emocí. "Z tohoto pohledu je Australanka dobrou volbou. A je jasné, že ji v tomto směru čeká kupa práce," dodal.

A v čem by se měla Plíšková zlepšit do roku 2018, aby se dočkala vysněného grandslamového titulu? Podle Tignora je to komplikovaná otázka, na kterou nicméně existují poměrně jednoduché odpovědi.

Říkali jí troublemaker. Stubbsová tajila orientaci, pak začala s osvětou. Vrátí Plíškovou na trůn? Říkali jí troublemaker. Stubbsová tajila orientaci, pak začala s osvětou. Vrátí Plíškovou na trůn? Čtěte zde

"Měla by být více konzistentní, budovat výměny místo toho, aby se je za každou cenu snažila hned ukončit. Měla by zlepšit práci nohou a obrannou hru. A ukázat víc emocí," prohlásil na stránkách specializovaného webu tennis.com.

"Všechny tyhle věci by Plíškové určitě pomohly. Ale kdyby bylo snadné je jen tak implementovat, už by je dávno dělala. I tak nemůžeme říct, že by se svým současným herním stylem a povahou nebyla úspěšná," řekl Tignor.

A na závěr Karolíně vysekl pořádnou poklonu. Češka je podle něj jedním z nejvzácnějších talentů současného tenisu. Už jen proto, že dosáhla na absolutní vrchol žebříčku, ačkoli hraje výrazně pod možnosti svého nekonečného potenciálu.

reklama