reklama

Zatracení Angličané, kéž by tu vybuchla bomba, šokoval Fognini na Wimbledonu

Fabio Fognini na Wimbledonu. Fabio Fognini na Wimbledonu. autor: Reuters
Fabio Fognini to přehnal. Zase. Italský bouřlivák odjíždí z Wimbledonu s jistotou další mastné pokuty. V Londýně jeho nevhodné výlevy během sobotního zápasu travnatého grandslamu vzbudily silné znechucení.

Desátý hráč žebříčku se s Wimbledonem rozloučil ve třetím kole. Proti 94. tenistovi světa, americkému ranaři Tennysu Sandgrenovi neuhrál ani set a během zápasu z něj tryskaly negativní emoce.

Příčinou byl nejen nepříznivý vývoj zápasu, ale také nelibost se zařazením duelu na menší kurt číslo 14. "Je fér tady hrát?" zahájil Ital v průběhu druhého setu svůj výlev.

"Zatracení Angličané. Zatracení, fakt že jo," pokračoval. Z ještě přípustných mezí se jeho slova vymanila hned vzápětí.

Fogniniho třaskavý úlet: 

"Přeju si, aby v tomhle klubu vybuchla bomba. Měla by tu explodovat," prohlásil v rodném jazyce.

Fognini byl na pozápasové tiskové konferenci pochopitelně vyzván, aby kontroverzní prohlášení, za které od rozhodčího Carlose Ramose nedostal ani varování, vysvětlil.

"Ano, ten kurt prostě nebyl dobrý. Víte? Sportujete?" opáčil žurnalistovi otázkou. "Ne tak dobře jako vy," zněla odpověď. Fognini pak zadrmolil jakousi omluvu. 

"Většinu času, který strávíte na kurtu, jste frustrovaný. Dnes jsem nebyl spokojen se svým výkonem. Věděl jsem, že jde o hodně a myslel jsem si, že mám velkou šanci vyhrát. Něco se na kurtu stalo a pokud to někoho urazilo, musím se omluvit. Teď už se budu soustředit na druhou část sezony," řekl dvaatřicetiletý tenista.

Následovaly ještě tři další otázky, kterými se novináři snažili Fogninimu zdůraznit závažnost jeho slov. Vždy ale následovala stejná odpověď: "Na to už jsem odpovídal. Další otázku." Tisková konference tak trvala jen pár minut.

Po Fogniniho působení na Wimbledonu tak - nikoli poprvé - zůstává hořká pachuť. Tentokrát jasně nejsilnější. Pro Velkou Británii je téma expolodujících bomb pochopitelně citlivé.

Na All England Club navíc bomby v minulosti skutečně dopadaly. V říjnu 1940 byl Wimbledon zasažen masivním útokem nacistů, na místní Centre Court se sneslo 500 librových leteckých pum, zničeno bylo 1200 míst. Oprava areálu pak trvala až do roku 1949. Britská média po sobotě tragickou historickou událost připomínají.

Fognini se v sobotním zápase sám zranil:

Organizátoři nejslavnějšího turnaje světa teď zvažují, jaký trest Fognini za svůj další exces dostane.

Ve hře nemusí být pouze finančí pokuta. Ital totiž už po US Open před dvěma lety dostal podmíněný trest startu na dvou grandslamových turnajích. V New Yorku tehdy vulgárně urážel švédskou umpirovou rozhodčí.

reklama