reklama

Baby Federer dokonal pohádku. Bulharského šikulu Dimitrova nakopl až Berdychův trenér

Grigor Dimitrov Grigor Dimitrov autor: Reuters
Platil za obrovský tenisový talent, ale dlouho to nedokázal potvrdit. Až v neděli Bulhar Grigor Dimitrov vyhrál Turnaj mistrů a vystoupil ze stínu Rogera Federera.

Londýn - Ta přezdívka už ho musela štvát. Baby Federer. Kvůli jeho ladnému jednoručnému bekhendu to ani jinak nešlo. Teď Grigor Dimitrov vystoupil ze stínu švýcarského tenisového velikána a konečně se také zapsal do historie tím, že ovládl Turnaj mistrů.

Dimitrov zdolal Goffina ve třech setech a slaví životní prvenství na Turnaji mistrů Dimitrov zdolal Goffina ve třech setech a slaví životní prvenství na Turnaji mistrů Čtěte zde

Když před devíti lety ovládl juniorský Wimbledon a US Open, odborníci tušili, že se na tenisové nebe dere nová hvězda. Skvělý bekhend, síla, agresivita. Rodák z Haskova měl předpoklady k tomu, aby jednou kraloval grandslamům i mezi dospělými.

Jenže právě tam se mu nikdy pořádně nedařilo. Nadal, Federer, Djokovič, Murray, vždy se našel někdo lepší, proti komu bulharský talent neměl šanci.

Nejnadějněji to vypadalo před třemi lety na Wimbledonu. Dimitrov v semifinále trápil Novaka Djokoviče. První set prohrál, druhým ale srovnal a další dva dotáhl do tiebreaků. V nich pak pár důležitých míčů ztratil a tím i celý zápas.

Opět to nevyšlo a Dimitrov byl zase jen tím tenistou s obrovským potenciálem, který je známý hlavně tím, že randí s Marií Šarapovovou. Rok nato se ovšem rozešli a zbavil se i tohoto předsudku. 

Nakopl ho až rok 2017. Naplno rozjel spolupráci s bývalým koučem Tomáše Berdycha Danielem Vallverduem a triumfoval hned na turnaji v Brisbane. 

"Dani zaslouží absolutní kredit, připojil se k týmu v ten nejzásadnější moment mé kariéry," prohlásil v Londýně Dimitrov. A jeho letošní výsledky to jen potvrzují.

Na cestě z Brisbane prolétl až do semifinále Australian Open, v létě získal nejcennější trofej kariéry triumfem na turnaji Masters v Cincinnati, poprvé v kariéře se kvalifikoval na Turnaj mistrů do Londýna. Zkrátka životní sezona, na kterou čekal až do svých 26 let.

Poslední podnik sezony měl patřit Federerovi. Švýcarský tenista a vzor Dimitrova byl hlavním favoritem celého turnaje. Jenže v semifinále ho překvapivě odklidil Belgičan David Goffin a Turnaj mistrů měl mít jiného hrdinu.

Tím se stal zaslouženě Dimitrov. Vyhrál všech pět zápasů, které v londýnské O2 areně absolvoval. "Celý rok jsem se cítil mentálně silný a myslím, že po tomhle týdnu je ze mě po psychické stránce ještě lepší hráč," prohlásil po vítězství Bulhar.

Goffin způsobil v Londýně další senzaci. Vyřadil Federera a o titul si zahraje s Dimitrovem Goffin způsobil v Londýně další senzaci. Vyřadil Federera a o titul si zahraje s Dimitrovem Čtěte zde

Zároveň udělal pořádný zářez do historie. Kromě toho, že je prvním tenistou z Bulharska, který Turnaj mistrů vyhrál, je zároveň prvním po 19 letech, který ho ovládl při své premiéře. Sám doufá, že tím konečně vystoupil ze stínu Rogera Federera, ke kterému ho odborníci často přirovnávali.

"Myslím, že teď už na tom přirovnání nezáleží. Nejlepší je být sám sebou a nejít v ničích stopách," prohlásil.

Kromě titulu si může užívat i fakt, že je poprvé v kariéře tenisovým mužem číslo 3. "Je to krásné, ale zase to nechci moc přeceňovat. Splnil se jeden z mých snů, ale přeci jen hlavně bych chtěl vyhrávat grandslamy," dodal.

reklama