reklama

Lidé by se měli probrat. Beckerovi se nelíbí wimbledonské bučení na Djokoviče

Novak Djokovič. Novak Djokovič. autor: Reuters
Novak Djokovič si podle svého bývalého trenéra Borise Beckera zaslouží větší respekt. Srbský tenista během finále Wimbledonu proti Rogeru Federerovi čelil výrazné nepřízni publika na centrálním kurtu a v jednu chvíli byl dokonce vybučen.

Příznivci švýcarského velikána těžce nesli, že Djokovič v jednom ze zásadních momentů pátého setu vypjatého finále u umpirového rozhodčího Damiena Steinera reklamoval Federerem pozdně zahlášenou kontrolu jestřábího oka.

Miláček londýnského publika byl ale v tu chvíli v právu. Jeho vítězný míč se zdál být dobrý a bezprostředně po něm propukl dav v hysterický jásot. Federer tak vůbec nezaznamenal, že čárový rozhodčí hlásil aut. Ihned, jak to zjistil, přihlásil se o challenge, která navíc byla úspěšná.

Míč se dotkl lajny, Djokovič přesto situaci rozporoval, čímž na sebe poštval chvilkovou nenávist obecenstva.

Drtivá většina z patnácti tisíců přihlížejících přála Federerovi. Mohutně oslavovali úspěchy švýcarského hráče, i nevynucené chyby Djokoviče. Ten bojoval proti obrovské přesile, nicméně celou situaci nakonec mentálně ustál a téměř pětihodinové finále obdivuhodně zlomil ve svůj prospěch.

"Ten moment Novaka ještě víc aktivoval k boji o pátý set," prohlásil Becker pro BBC.

"Byl trochu podrážděný a věnoval publiku pár dlouhých pohledů, ale to je způsob, jakým on pracuje," řekl Němec, který Srba coby "superkouč" vedl mezi lety 2013 a 2016. "Byla tam chvílemi frustrace, ale Novak se s tím psychicky skvěle vyrovnal," dodal Becker.

Dvaatřicetiletý, nyní již šestnáctinásobný grandslamový šampion se podle něj měl ve finále těšit mnohem většímu respektu. 

"Federer je nejlepší hráč všech dob a na tu obrovskou lásku má právo, ale na druhou stranu je třeba o něco víc respektovat někoho, kdo Wimbledon už čtyřikrát vyhrál," zastal se Becker Djokoviče, který v neděli přidal svůj pátý wimbledonský triumf.

Nevěřící Strýcová, celebrity v hledišti i podivní fanoušci. To byl letošní Wimbledon Nevěřící Strýcová, celebrity v hledišti i podivní fanoušci. To byl letošní Wimbledon Prohlédněte zde

"Snad to bude příští rok ze strany fanoušků o něco lepší," dodal.

Becker celou situaci ve světovém tenise popsal nestandardně. Djokoviče označil jako někoho, kdo nepozván pokazil Federerův a Nadalův večírek a proto se netěší takové oblibě.

"Jenže teď, po šestnácti vyhraných grandslamech, by se lidé měli probrat a docenit velikost Novaka Djokoviče," zdůraznil.

Dostihy o pozici nejlepšího tenisty historie se po nejdelším wimbledonském finále historie znovu o něco vyrovnaly. Federer má 20 grandslamových titulů, Nadal 18 a Djokovič 16. 

Lidé řvou "Roger", já slyším "Novak". Tak Djokovič ošálil hlavu a ovládl válku nervů Lidé řvou "Roger", já slyším "Novak". Tak Djokovič ošálil hlavu a ovládl válku nervů Čtěte zde

Becker věří, že současná světová jednička může v následujících letech oba největší rivaly předhonit.

"Myslím, že pořád není uspokojený. Je jedním z největších, ale chce být tím úplně největším."

Djokovič je téměř o šest let mladší než Federer a pyšní se fantastickou fyzickou kondicí. Podle odborníků může hrát na nejvyšší úrovni stejně dlouho, ne-li ještě déle, než švýcarský šampion.

"Upřímně si myslím, že může překonat oba dva. Ale jistý si být nemůžu. Grandslamy mohou pořád získávat všichni tři. U žádného z nich nevidím, že by se už mohl blížit konec," uzavřela německá legenda.

Jednapadesátiletý Becker vyhrál Wimbledon třikrát, poprvé v roce 1985 ve svých sedmnácti letech. O rok později pak šokující titul dokázal obhájit, čímž si zajistil tenisovou nesmrtelnost.

Hlášky Wimbledonu: Čučící Kvitová, Berdych vystřelený z trenek i Serena v hrobě Hlášky Wimbledonu: Čučící Kvitová, Berdych vystřelený z trenek i Serena v hrobě Prohlédněte zde
reklama