reklama

Překonala léta plná utrpení. Zázračné dítě teď v Melbourne vyzve Muchovou

CiCi Bellisová v prvním kole Australian Open. CiCi Bellisová v prvním kole Australian Open. autor: ČTK
Měla být dávno součástí absolutní tenisové špičky, místo toho zažila roky plné bolesti a špatných zpráv. Překonala ale vše, co se jí postavilo do cesty. Čtyři operace i dlouhé měsíce černých myšlenek.

Byla to dojemná chvíle symbolizující její nezdolnou vůli. Catherine Cartan Bellisová přezdívaná CiCi v Melbourne proměnila mečbol proti Němce Tatjaně Mariaové a vyhrála první zápas na grandslamu od French Open 2017.

Drtivý výsledek 6:2, 6:0 navíc ukázal, že je mladičká Američanka pořád schopná velkých věcí. Navzdory dlouhému martyriu, které si v uplynulých letech musela prožít.

Mohlo za něj přetížení jejího těla v brzkém věku. Bellisová se stala profesionálkou už ve čtrnácti letech a začala hrát až příliš velké množství zápasů.

Byla zjevením a pověst unikátního talentu definitivně potvrdila v patnácti, kdy jakožto juniorská mistryně Spojených států obdržela divokou kartu na US Open 2014. V prvním kole pak senzačně vyřadila hvězdnou Slovenku Dominiku Cibulkovou a stala se nejmladší vítězkou zápasu v hlavní soutěži od Anny Kurnikovové.

V sedmnácti hrála v New Yorku třetí kolo, na kontě měla čtyři turnajové tituly. Byla nejmladší členkou elitní stovky. Když jí bylo osmnáct, figurovala na 35. místě světového žebříčku. Pohádka se ale hodně rychle změnila v horor.

Bellisovou v roce 2017 zničehonic začaly bolet ruce. Léky na zánět šlach zabraly jen krátkodobě a na počátku následující sezony přišla pohroma na turnaji v Dubaji. "Doslova jsem cítila, jak mi praskl loket," vzpomínala nedávno.

Magnetická rezonance pak ukázala mnohem komplexnější problémy. "Měla jsem tři trhliny v zápěstí kvůli příliš dlouhé kosti," vysvětlila. Záhy po první operaci se ale opět ozval loket. Ukázalo se, že na sebe tlačí dvě kosti pokaždé, když mladá tenistka natáhne ruku. Následovala operace číslo dvě, při které lékaři dívce zkrátili kost.

Když prohrává, zavolá si doktora. Známá ukrajinská simulantka vytočila i Wozniackou Když prohrává, zavolá si doktora. Známá ukrajinská simulantka vytočila i Wozniackou Čtěte zde

Ani to nebyl zdaleka konec, problémy působilo pro změnu zápěstí. V listopadu 2018 tak Bellisová podstoupila třetí operaci během několika měsíců. Chirurgové tehdy tenistce rozpůlili kost v zápěstí, zkrátili ji a zápěstí zpevnili titanovou destičkou.

Dlouhá rekonvalescence ji ubíjela. A když se konečně v úvodu minulé sezony chopila rakety, po každém tréninku jí otekla ruka. Lékaři vložili do Bellisové příliš velkou destičku. Čtvrtá operace tak znamenala její výměnu.

"Takhle už dál nemůžu," tvrdila tehdy zničená Američanka. "Ale tenis pro mě znamená všechno. Dávno bych to vzdala, kdybych tolik nemilovala tenhle sport," prohlásila.

Štěstí se na ni nakonec přece jen usmálo. Poslední návrat v závěru minulé sezony v Houstonu už proběhl bez bolesti. "Byla jsem strašně nervózní, když jsem šla na kurt. Nehrála jsem zápas dvacet měsíců. Netušila jsem, jak mi to půjde a jak to snese ruka," vyprávěla dvacetiletá hráčka.

Dramata v Melbourne: Krvácející a plivající Ital, řvoucí Kvitová, Ósakaová a hmyz Dramata v Melbourne: Krvácející a plivající Ital, řvoucí Kvitová, Ósakaová a hmyz Prohlédněte zde

V úvodu nové sezony porazila v Hobartu Marii Bouzkovou a teď ji čeká v Melbourne další česká soupeřka - Karolína Muchová. Rozdíl v žebříčku je propastný: Češka je na 22. pozici, Američance momentálně patří až 600. místo. Podceňovat její nevšední talent by ale nebylo moudré.

Bellisová už zažila v dějišti úvodního grandslamu sezony dojemné shledání s jinou českou hráčkou, svou velkou kamarádkou Markétou Vondroušovou, s níž se přihlásila do čtyřhry.

"CiCi jsem neviděla skoro dva roky, jen jsme si psaly. Bylo to velké shledání," uvedla Vondroušová pro Tenisový svět.

reklama