reklama

Berdych je pořád klasa, v Austrálii to vědí. Úžasný hráč, odpálil mě z kurtu, uznal supertalent

Tomáš Berdych po vítězství nad Alexem de Minaurem. Tomáš Berdych po vítězství nad Alexem de Minaurem. autor: Reuters
Byl odepisován, po dlouhých letech opustil elitní desítku žebříčku, jeho pád se zastavil až na 20. pozici. Přesto Tomáš Berdych zůstává jedním z nejlepších tenistů světa. V Austrálii to vědí.

Praha/Melbourne - Nechal si narůst delší účes, snad aby evokoval začátek své dlouhé a úspěšné kariéry. Tehdy byl mladík z Valašského Meziříčí nebezpečný pro jakéhokoli soupeře. A přesně k tomu by se Tomáš Berdych chtěl vrátit i nyní. Ve chvíli, kdy se už mnohým zdá, že mu ve dvaatřiceti letech ujíždí vlak.

Objektivně vzato, on mu skutečně trochu ujel. Jenže Čech pevně věří, že ho ještě může dohonit.

Do prvního kola Australian Open vstoupil Berdych plný sil a plný sebevědomí. A zahrál skvěle. Rozjetého Alexe de Minaura, australskou hvězdu budoucnosti, přehrál ve čtyřech setech.

"Je to úžasný hráč s velkým množstvím zkušeností," připomněl osmnáctiletý mladíček po prohře 3:6, 6:3, 0:6 a 1:6.

"Jsem šťastný za to, co jsem dokázal. Sebral jsem mu set. Potom byl ale až příliš dobrý. Doslova mě odpálil z kurtu," uznal de Minaur.

Výmluvná byla i jedna z otázek novinářů přímo v Melbourne. "Musíš být spokojený s tím, že jsi sebral set jednomu z nejlepších hráčů na světě," ptal se žurnalista domácí hvězdičky.

Berdych je stále uznávaný a obávaný. V Melbourne si ho váží a nepodceňují ho. "Zase mám zpátky chuť a jiskru. Právě ta radost tam musí být, ta přináší šťávu každý den vstát a jít makat," řekl semifinalista loňského Wimbledonu serveru Tenisový svět.

Program French Open: Vondroušová padla ve finále, Nadal opět kraloval Program French Open: Vondroušová padla ve finále, Nadal opět kraloval Prohlédněte zde

Po loňské sezoně, protkané řadou zdravotních komplikací, je Berdych naprosto v pořádku a na kurtu je to znát.

"Opravdu to bylo od začátku dobré. Jakmile mě tělo pustí, můj herní projev je o něčem jiném. Negarantuje to samozřejmě, že rázem všechny vždycky porazím. Ale tenis na to mám. Dokážu být nebezpečný," pokračoval v sebevědomém projevu.

Ještě jednou se vrátil k trápení na konci loňského ročníku. "Po US Open to nebylo moc hezké období. Neříkám, že to byla tragédie, to si zažije asi každý sportovec. Ale pro mě tam nebylo zrovna nic, čím bych se bavil, co by mi dělalo radost. Po tolika letech, když se v tenisu pohybujete dokola, chcete mít radost v první řadě," vysvětlil.

Z mladého de Minaura, který zažil parádní vstup do sezony, v Brisbane došel do semifinále a v Sydney dokonce do finále, měl Berdych před zápasem zdravý respekt. Jeho hru studoval na internetu.

"Ať je mladý, nebo je to někdo, s kým jsem nehrál dlouho, dívám se na zápasy a snažím se na internetu najít, co se dá. Zvykl jsem si to takhle dělat pár let zpátky a docela dobře to funguje," vysvětlil devatenáctý nasazený tenista.

Ve druhém kole se Berdych utká v noci na čtvrtek středoevropského času se Španělem Guillermem Garciou-Lopezem. Pokud potvrdí roli favorita, mohou ho v dalších kolech čekat hvězdní Juan Martin del Potro a David Goffin.

"Už jsem si zvykl, že nudní soupeři neexistují," usmíval se Berdych.

"Pro mě je ale důležité se takhle daleko vůbec dostat. Loni jsem tady ve třetím kole měl Federera, to nebyl soupeř na to, že jsem byl šestý na světě. Ale taky to k tomu patří. Pokud je člověk nachystaný a hraje dobře, je skoro jedno, s kým bude hrát," prohlásil.

Americká pohroma, české úspěchy. Fedcupové velmoci zažily opačný start do Australian Open Americká pohroma, české úspěchy. Fedcupové velmoci zažily opačný start do Australian Open Prohlédněte zde
reklama