reklama

Berdych zvládl dramatický souboj s Thiemem a je ve čtvrtfinále. Jméno soupeře se dozví až v úterý

Tři hodiny potu a dřiny a Berdych je opět mezi nejlepší osmičkou Wimbledonu Podívejte se na fotografie ze zápasu čtvrtého kola Wimbledonu, v němž Tomáš Berdych v pětisetové bitvě porazil Rakušana Dominica Thiema. Foto: Reuters
Tomáš Berdych může slavit postup do čtvrtfinále prestižního Wimbledonu. Český tenista porazil v osmifinále po tuhém boji Rakušana Dominica Thiema 3:2 na sety. Jméno svého soupeře pro další kolo se dozví až v úterý, neboť zápas mezi Djokovičem a Mannarinem byl kvůli zpoždění programu odložen.

Londýn - Tomáš Berdych je popáté v kariéře ve čtvrtfinále tenisového Wimbledonu. Poslední český zástupce ve dvouhrách na londýnské trávě porazil osmého nasazeného Dominica Thiema z Rakouska 6:3, 6:7, 6:3, 3:6 a 6:3 po téměř tříhodinovém boji.

Program French Open: Vondroušová padla ve finále, Nadal opět kraloval Program French Open: Vondroušová padla ve finále, Nadal opět kraloval Prohlédněte zde

Ve středečním čtvrtfinále se nejspíše potká s trojnásobným vítězem turnaje Novakem Djokovičem. Druhého nasazeného Srba teprve čeká osmifinálový duel s Francouzem Adrianem Mannarinem. Zápas byl kvůli zpoždění programu přeložen na úterý. 

"Hrál jsem pořádně dobrý tenis. Výborně jsem podával, vytvářel si hodně šancí. I když jsem dva sety ztratil, tak jsem měl zápas celou dobu pod kontrolou, což bylo nejdůležitější. Diktoval jsem hru a to byl plán," řekl Bedych.

Nadprůměrný servis, drtivý forhend a evidentní víra ve vlastní síly dovedly Berdycha k výhře nad Thiemem. Všimnout si toho mohl i Američan Andre Agassi, Djokovičův superkouč, který sledoval z terasy hráčské restaurace úvodní gamy.

Jednatřicetiletý Berdych hrál od prvních míčů aktivně a naznačil prvky překvapení. Vydával se tu a tam k síti, jen pokus o zkrácení nevyšel. Především ale spoléhal na servis, při kterém dlouho nepřipouštěl ani zárodky problémů.

Forhendem vymetal rohy a k brejku v prvním setu mu v šesté hře pomohl Thiem dvojchybou. Úvodní set měl Berdych za půl hodiny v kapse a slečny v hledišti si dolévaly šampaňské, ale český hráč měl k oslavě ještě daleko.

Vyrovnaný druhý set přinesl i dohadování s rozhodčím. Za stavu 4:5 po úderu Rakušana trefil Berdych síť, ale lajnový křikl Thiemovi aut. Jestřábí oko ukázalo míč jako dobrý a hlavní sudí ohlásil výhoda Thiem. Berdych se rozčílil, protože si myslel, že by se měla výměna opakovat. "Strašné rozhodnutí. Podívejte se na skóre. Co to děláte? Nikdo o vás nemluví, tak se ukážu. Perfektní práce!" říkal ironicky.

Nadal vypadl po téměř pětihodinové bitvě s Müllerem, Murray i Federer jsou ve čtvrtfinále Wimbledonu Nadal vypadl po téměř pětihodinové bitvě s Müllerem, Murray i Federer jsou ve čtvrtfinále Wimbledonu Čtěte zde

Přes rozčílení situaci zvládl a setbol odvrátil důrazně esem. Stejně se o pár míčů později zbavil i druhého setbolu Thiema. Sadu rozhodl až tie-break. V něm byl jedenáctý nasazený Berdych pasivnější a set prohrál.

Vyšel mu ale nástup do třetí sady. Podruhé vzal Thiemovi podání a ve slunečních brýlích manželky Ester se pro něj jako by zrcadlila vítězná cesta. Podání mu fungovalo na výbornou, proto si bez většího zakolísání došel pro druhou sadu.

Ve čtvrtém setu si oba drželi podání do osmé hry. Thiem se začal víc tlačit k síti, zkoušel hrát aktivněji a Berdych si poprvé v utkání prohrál servis. Vzápětí měl šanci získat brejk zpět, ale Rakušan výborně podal a srovnal na 2:2 na sety.

Berdych zvládl úvod rozhodujícího setu. Nejdříve odvrátil v první hře brejkbol a vzápětí připravil Thiema potřetí v utkání o servis. Sebevědomě dospěl k mečbolu a po dvou hodinách a 52 minutách duel ukončil svým patnáctým esem. "Tahle výhra je pro mě hodně důležitá. Jsem ve čtvrtfinále a mám radost," řekl.

Hráče světové desítky Berdych porazil na trávě po sedmi letech. Naposledy to dokázal v roce 2010, kdy si zahrál ve Wimbledonu finále.

reklama