reklama

Kometa na obzoru, o slovo se hlásí Vaidišové bratr. Kodat ale září jako Američan

Toby Kodat a Martin Damm při tréninku ve floridské akademii. Toby Kodat a Martin Damm při tréninku ve floridské akademii. autor: Instagram Toby Kodat
Pro příznivce tuzemského tenisu to byl zajímavý pohled. Čtyři česká jména v pavouku mužské juniorky na French Open, z toho dvě z nich dokonce v semifinále. Obě ovšem náleží mladým reprezentantům Spojených států.

Toby Alex Kodat a Martin Joseph Damm. Synové významných osobností českého tenisu na pařížské antuce zabodovali. Ovšem v barvách USA.

Kodat, ročník 2003, nashromáždil působivou a překvapivou sérii výher, do finále došel bez ztráty setu a padl až s vítězným Dánem Holgerem Runem.

Stále teprve patnáctiletý Damm dokázal na juniorském Roland Garros dobýt semifinále. Podobně jako kamarád Kodat vyhrával na turnaji všechny sety, dokud nenarazil na Runeho.

Tatínky patrně netřeba představovat, ale přesto: Tobyho otcem je úspěšný český trenér Aleš Kodat. Muž, který přivedl mladičkou Nicole Vaidišovou do elitní světové desítky. Ze své nevlastní dcery udělal v roce 2006 dvanáctou nejmladší členku top 10 v historii. Vaidišové tehdy bylo 17 let, tři měsíce a dva týdny. 

Teď se o raketový nástup mezi tenisové profesionály snaží s vlastním synem. A jak to vypadá, znovu má dobře našlápnuto, jakkoli je cesta od výborného juniora k výbornému dospělému tenistovi ještě pořádně dlouhá a zrádná.

Pro výchovu Tobyho zvolil Kodat floridskou cestu, podobně jako Martin Damm, šampion čtyřhry na US Open 2006 a někdejší pátý deblista světového žebříčku. I on si pro své syny vybral luxusní národní centrum USTA v Orlandu. 

Oba muži, bývalý fedcupový kapitán Kodat a daviscupový reprezentant Damm, tak navazují třeba na Petra Kordu, českého vítěze Australian Open z roku 1998. Ten rovněž kariéry syna Sebastiana i dcer golfistek Jessicy a Nelly přesunul za moře, aby je zbavil zátěže slavného jména v českém prostředí.

Sebastian Korda, dnes osmnáctiletý talent, loni v lednu také slavil v Melbourne, kde ovládl singlovou grandslamovou juniorku. A teď se nadějně ukázali další dva američtí hoši, kteří jsou si svého českého původu dobře vědomi.

Pomyslný pařížský souboj s tenisovou budoucností země, kterou reprezentovali jejich otcové, zvládli mnohem lépe.

Vondroušová s vyznamenáním, Siniaková šplhá vzhůru. To je pařížské vysvědčení Čechů Vondroušová s vyznamenáním, Siniaková šplhá vzhůru. To je pařížské vysvědčení Čechů Prohlédněte zde

Češi svůj nesporný potenciál tentokrát nenaplnili. Sedmnáctiletý Jonáš Forejtek po dvou vyhraných zápasech neustál roli druhého nasazeného hráče a vypadl v osmifinále. Stále ještě šestnáctiletý Dalibor Svrčina ztratil šanci na zajímavý výsledek už v úvodním kole.

Ze všech jmenovaných je na tom Forejtek na juniorském žebříčku stále nejlépe, patří mu čtvrtá pozice za Italem Mussettim, Dánem Runem a Tchajwancem Tsengem.

Řádění na Roland Garros pak do první desítky vyneslo Damma i Kodata. První se posunul z jedenácté příčky na šestou, ten druhý dokonce vyletěl o čtyřiadvacet schůdků na deváté místo.

Kodat si na Floridě zatrénoval s Nišikorim:

Svrčina je v pořadí juniorů osmapadesátý a další český vítěz juniorského Davisova poháru Andrew Paulson dvaasedmdesátý.

Druhým nejlepším Čechem je ale sedmnáctiletý Jiří Lehečka na dvacátém místě. Vytáhlý tenista si na začátku února odbyl sympatickou daviscupovou premiéru proti nizozemské hvězdě Robinu Haasemu a teď už zkouší prorazit výhradně v dospělé kategorii.

Nevede si zle, na okruhu ATP se čerstvě posunul do první pětistovky. Pro zajímavost, mladého Sebastiana Kordu aktuálně najdeme na konci čtvrté stovky. 

Česká senzace, hra stínů i módní výstřelky. To jsou nejlepší snímky z tenisové Paříže Česká senzace, hra stínů i módní výstřelky. To jsou nejlepší snímky z tenisové Paříže Prohlédněte zde
reklama