reklama

Cibulková vyvolala bouři. Kožich nebyl z opice, ale z kozy, hájí tenistku stylista

Je vyrobený z opic, nebo z koz? Cibulková šokovala fanoušky kožichem. Je vyrobený z opic, nebo z koz? Cibulková šokovala fanoušky kožichem. autor: Instagram
Slavná slovenská tenistka řeší pořádný skandál. Fotografii ze svého Instagramu sice rychle smazala, už ale bylo pozdě.

Vítězka Turnaje mistrů z roku 2016 a slovenská tenisová modla je známá jako velká milovnice módy. Tentokrát ale výrazně překročila hranici a na vlastní kůži poznala zlobu fanoušků. Během pár minut proti sobě poštvala stovky lidí a názor na ni rázem změnili i její největší obdivovatelé.

Na svůj instagramový účet Cibulková umístila svou fotografii ve spodním prádle a zářivě bílém kožíšku. Podle ekologů se luxusní kousek od Valentina vyrábí z bílé opice.

To se sice tenistka později prostřednictvím svého stylisty snažila dementovat, jenže vzhledem k tomu, že se dlouhodobě nijak netají láskou k oblečení vyráběného ze zvířecí kůže, vytočené Slováky (a nejen je) už si zpět na svou stranu nezískala. Těch, kteří se Cibulkové zastávají, je zanedbatelné minimum.

Fotografie se nyní šírí světem sociálních sítí a rozzuřených reakcí přibývá. "Jsi jen ubohá sadistická atrapa člověka," zní jeden z mnoha vzkazů.

Nechutná, odporná, povrchní, tupá nebo prázdná. To jsou další nejčastější adjektiva, jimiž je Cibulková momentálně ze všech stran zasypávána.

Slovenská organizace Eko-inak na svém facebookovém profilu zveřejnila nelichotivou reakci, kterou od pondělí sdílejí stovky lidí. Píše se v ní mimo jiné: "Co se musí stát člověku, když má potřebu nosit na sobě kožich z opice? Proč dokáže být tak krutý, jen kvůli společenskému postavení? Když ví, že při výrobě umírají desítky živých tvorů, kteří žili bídný život, byli týraní, jen aby si tenhle 'luxus' někdo koupil a cítil se v něm krásnější nebo lepší?"

Organizace také vyzývá k tomu, aby se podobné věci ve většinové společnosti přestaly tolerovat.

"Jakého člověka potěší smrt opice? Tvor tak podobný svou DNA člověku. To je něco nereálného. Jsou to desítky opic, které byly násilně usmrcené pro konkrétní módní doplněk. Pro pár fotek. Kousek, který bude viset v šatníku. Vedle dalších mrtvol. Co jsme to za lidi, že to akceptujeme a považujeme za normální? Odpor bere jako 'výkřiky ochranářů'. Něco, co se netýká většiny."

S reakcí přispěchal dvorní stylista devětadvacetileté tenistky, Andrej Kusalík. Ten pro slovenský deník Nový Čas prohlásil, že kožich není z opice.

"Je to sice kožich od Valentina, ale je to kožich z kozy. Z opic se kožichy nedělají," uvedl. Sama Cibulková nicméně v minulosti v některých rozhovorech o kožichu vyrobeném z opice sama mluvila.

Kusalík pak pokračoval v obraně tenistky před rozezlenou veřejností. "Jsem toho názoru, ať si každá žena nosí, co chce. Ano, velké módní domy odmítají dělat věci z exotických kůží nebo z pravých kožešin. Dominika se netají tím, že nosí kabelky z krokodýla nebo pštrosa, kožichy z norků a koz. Jsou to všechno věci, které jsou z legálních módních domů, nejde o černý trh."

Na závěr se stylista pustil do hlubší polemiky na téma oděvnictví a ekologie.

"Nemělo by se začínat u samotného klienta, ale možná spíš u firem, které ty věci produkují. A měli bychom se podívat na děti z třetího světa, které musí šít oblečení do masových řetězců, kde kolekce končí po dvou měsících v totálních slevách. Vznikají obrovská kvanta, která mají na naši planetu o hodně větší dopad než to, když někdo nosí kožich z pravého zvířete," konstatoval.

"Nepochybuji o tom, že zvířata tím trpí, ale myslím si, že kožichy, které si kupuje Dominika, jsou na největší světové úrovni. Vydělává si na ně svou tvrdou prací," podotkl Kusalík na závěr.

Cruella De Vil Čo sa musí stať človeku keď má potrebu nosiť na sebe kožuch z opice. Prečo dokáže byť tak krutý, iba kvôli spoločenskému postaveniu? Prečo sa cíti športovkyňa o niečo viac v kožušine, ktorú nepotrebuje? Keď vie, že pri výrobe zomierajú desiatky stovky živých tvorov, ktoré žili biedny život, týrané len aby si tento "luxus" niekto kúpil a cítil sa v ňom ..krajšie?lepšie? hodnotnejšie? Nedokážem si odpovedať, prečo médiá postkomunistickej krajiny velebia okrem športových výkonov aj to, aké mŕtve trofeje visia Dominike Cibulkovej v šatníku. „Mám aj biely kožuch z opice od Valentina,“ ... tak nech sa páči, vraj ju to poteší. Nebudem sem dávať aj článok, ak budete chcieť, nájdete si ho. Toto je iba pár otáznikov bez odpovede, akého človeka poteší smrť opice. Tvor tak podobný svojou DNA človeku. To nie je niečo nereálne. To sú desiatky opíc, ktoré boli násilne usmrtené pre konkrétny módny doplnok. Pre pár fotiek. Kúsok, ktorý bude visieť v šatníku. Veďľa iných mŕtvol. Čo sme to za ľudia, že to akceptujeme a považujeme za normálne. Odpor berieme ako "výkriky ochranárov". Niečo, čo sa netýka väčšiny. Ospravedlníme správanie kvôli fashion? Alebo kvôli tomu, že športovkyňa reprezentuje Slovensko na kurte? Tak nie, mňa reprezentovať nemusí. Nemám záujem, toto je naozaj kruté.

Zveřejnil(a) Eko_inak dne 10. December 2018
reklama